بورانی اسفناج یک پیش غذای فوق العاده لذیذ گیاهی است که ریشه آن به شهرهای شمالی ایران باز می گردد. در تهیه این غذای گیاهی از اسفناج، ماست (ترجیحا خامه ای یا معمولی) و سیر و پودر گردو استفاده می شود. با اینکه این غذا اصالتا ایرانی است اما در کشورهای حاشیه مدیترانه به ویژه ترکیه به عنوان ساید دیش سرو می شود.

کالری و انرژی بورانی اسفناج
بورانی اسفناج به طور متوسط از ۲۰۰ تا ۴۰۰ کیلوکالری انرژی دارد. البته اگر این غذا بین ۴ نفر تقسیم شود به هر نفر حدود ۵۰ تا ۱۰۰ کیلوکالری انرژ می رسد. کالری موجود در بورانی اسفناج با تنظیم روغن و نوع ماست به کار رفته در آن و شیوه پخت سبزیجات متغیر است. مثلا می توانید برای کم کالری کردن آن از ماست کم چرب و معمولی استفاده کرده و اسفناج ها را به جای تفت دادن آبپز کنید.

رمز و راز پخت یک بورانی خوشمزه و معرکه
هر نوع بورانی ماست مخصوص خود را دارد. ماست تعیین کننده طعم و مزه غذا است. بهتر است برای تهیه بورانی بادمجان از ماست موسیر یا خامه ای و بورانی لبو از ماست شیرین استفاده کنید.
اگر قصد تهیه بورانی لبو را دارید بهتر است آن را رنده نکنید بلکه به مربع های ریز تقسیم کرده و با ماست مخلوط کنید. هم طعم بهتری خواهد داشت و هم دیزاین زیباتری پیدا می کند.
لبو را با آب خالی بپزید. به آن شکر اضافه نکنید چون زیادی شیرین می شود.
برای تهیه بورانی بادمجان حتما بادمجان ها را کبابی کنید تا طعم و مزه واقعی بورانی بادمجان را حس کنید.
به بورانی اسفناج نعنا، گلسرخ و پیاز داغ بیفزایید.
پس از سرو و میل بورانی اگر مقداری از غذا باقی ماند آن را در ظرف دردار در یخچال نگهداری کنید.

آیا می دانستید که بورانی اسفناج به علت داشتن اسفناج و سیر به کنترل فشار خون شما کمک می کند؟

از انواع دیگر پیش غذا می توان به : بابا گانوش، حمص ، دیماج و پلمنی اشاره کرد.

خرید مواد اولیه این غذا از دیجی کالا