سالاد اسفناج و لبو را میتوان از جمله ی سالم ترین غذاها نام برد زیرا که این سالاد خوشمزه و ساده سرشار از آنتی اکسیدان ها و مواد معدنی همچون آهن، منیزیم، مس، پتاسیم، فیبر،فسفر و بسیاری دیگر می باشد. این سالاد خوش طعم می تواند جایگزینی مناسب برای شام (در افرادی که رژیم دارند) باشد. بر خلاف تصور عموم مردم که اسفناج را سرشار از آهن می دانند، این سبزی فقط دارای ۳.۵ میلی گرم آهن در ۱۰۰ گرم اسفناج خام است اما ترکیب این سبزی مفید با لبو باعث می شود تا آهن مورد نیاز شما توسط لبو تأمین شود زیرا که آهن موجود در لبو بسیار بیشتر از سبزیجات دیگر جذب بدن می شود.

خواص اسفناج:

خواص اسفناج بسیار گسترده و بی شمار است و در بسیاری از کتاب های پزشکی به خواص آن اشارات فراوانی شده است. برگ اسفناج از نظر طب قدیم ایران سرد بوده و برخی هم عقیده دارند اسفناج متعادل است به این معنا که نه سرد و نه گرم است. اسفناج به دلیل داشتن میزان قابل توجهی ویتامین B3 گیاهی بسیار مناسب برای برطرف کردن بیماری پلاگر است. برگ اسفناج خنک کننده است و برای پایین آوردن تب مفید است. اسفناج گیاهی بسیار مناسب برای افرادی است که می خواهند وزن خود را کاهش دهند. اسفناج به دلیل داشتن ماده ای به نام «اسپیناسین» هضم غذا را تسریع می کند. اسفناج در پیشگیری از سرطان روده بزرگ، کوچک، معده، پروستات، حنجره و رحم بسیار موثر می باشد. مصرف اسفناج می تواند در لطافت پوست نقش بسزایی داشته باشد. اگر چه با پختن اسفناج برخی از خواص آن از بین می رود اما در واقع ۲۱ پیمانه از سبزی پخته ، بیشتر از خوردن یک پیمانه سبزی خام ارزش غذایی دارد، همچنین حرارت باعث می شود تا پروتئین موجود در اسفناج آسان تر تجزیه گردد. اسفناج همچنین دارای انرژی بسیار پایینی می باشد، به طوری که هر ۱۰۰ گرم آن حاوی ۱۰ کیلوکالری انرژی است.همچنین میزان فیبر خوراکی آن نیز ۸.۵ گرم در هر ۱۰۰ گرم است به همین دلیل می تواند برای افراد با قند و چربی بالا مناسب باشد.

خواص لبو:

شاید برایتان جالب باشد که بدانید نام دیگر لبو، شلغم خونین است. میزان سدیم و چربی لبو کم است که همین امر نشان می‌دهد لبو خوراکی خوبی است. هم‌چنین لبو منبع خوبی برای فولات است و از این رو برای بهبود سلامت روانی و هیجانی مناسب است. لبو سرشار از مواد مغذی دیگر مانند آهن، منگنز، مس، پتاسیم، و منیزیم است ، که همه آنها خواص خود را دارند. حتی چغندر خام نیز خواص بی‌نظیری دارد که یکی از آنها پیشگیری از سرطان است.

از انواع دیگر سالاد می توان به : سالاد کرفس و توفو ، سالاد کلم بروکلی ، سالاد سیب زمینی و اسفناج و سالاد سبزیجات اشاره کرد.

خرید مواد اولیه این غذا از دیجی کالا