خورش پرتقال با مرغ یکی از خوشمزه ترین خورش ها در میان مردمان شمال ایران است . پرتقال همواره به عنوان میوه ای خوش طعم و خوش مزه که منبع غنی ویتامین است بین مردم شناخته می شود. افراد پرتقال را به عنوان یکی از مرکبات پرخاصیت مصرف می کنند و گاهی نیز آب این میوه را گرفته و به عنوان آب پرتقال طبیعی آن را می نوشند.

پرتقال از میوه هایی است که به دلیل فراوان بودن و داشتن طرفداران زیاد، به وفور در بازارها قابل خرید می باشد. عده زیادی از افراد پرتقال را به صورت پخته در انواع پلوها و خورش ها مصرف می کنند. پرتقال پخته در انواع غذاها شاید به اندازه پرتقال خام و تازه ویتامین خالص نداشته باشد؛ اما موجب می شود که بسیاری از خاصیت ها و کالری های آن به خورش اضافه شود. خورش پرتقال طعم شیرین و ملسی دارد و میزان طعم آن بستگی به ترش یا شیرین بودن پرتقالی دارد که از آن در تهیه خورش استفاده کرده اید.

خورش پرتقال به همراه مرغ، باعث می شود تا این خورش ارزش غذایی فراوانی داشته باشد. بهتر است در تهیه خورش پرتقال با مرغ از پرتقال های تازه و آبدار استفاده کنید. همچنین مقدار و نوع ادویه ای که در تهیه خورش به کار می برید به سلیقه شما بستگی دارد. خورش پرتقال نه تنها میان افراد بزرگسال بلکه در میان کودکان نیز به خاطر داشتن طعم و رنگ بی نظیرش شناخته می شود. این خورش در دیگر مناطق نیز با دستور پخت متفاوت تهیه می شود. فراوان بودن مرکبات و به ویژه پرتقال در شمال کشور موجب می شود افراد بتوانند این خورش را به راحتی تهیه کنند.

از نمونه خورش های مشابه می توانیم به خورش مرغ با سس آلبالو ، خورش کرفس با مرغ ، خورش مرغ و زیتون لبنانی و خورش ناردون اشاره کرد.

خرید مواد اولیه این غذا از دیجی کالا