شامی آرد نخودچی یکی از معروف ترین شامی های ایران است.به ندرت پیش آمده که کسی تا حالا شامی آرد نخودچی را میل نکرده باشد. به طوری که از قدیم تا حال جزوه یکی از غذاهای مصرفی ایرانیان بوده است. شاید در زمان حال تهیه آن کار مشکلی باشد و یا تمام مردم نتوانند آن را تهیه کنند ولی در گذشته یکی از غذاهای ثابت ایرانیان بوده است.
شامی آرد نخودچی جزوه خانواده ی کتلت و شامی ها می باشد. همچنین این خانواده ی غذایی جزوه خوشمزه ترین غذاها در بین مردم می باشد. مواد مورد نیاز در این غذا بسیار مقوی و پرخاصیت می باشد به طوری که می توان در وعده سحری یا افطار در ماه رمضان استفاده کرد. آرد نخودچی مورد استفاده در این شامی خود به تنهایی می تواند ویتامین های یک فرد را تامین کند.
بیشینه تاریخی این غذا به زمان های بسیار دور برمی گردد، به طوری که در زمان ناصر الدین شاه نیز شامی آرد نخودچی در دربار سرو می شد. حتی این غذا را برای ناصرالدین شاه نیز فراهم می کردند. در بعضی اوقات این شاه ایرانی وقتی از کباب و چلو ها خسته می شد دستور پخت شامی آرد نخود چی را می داد. در نتیجه می توانید مشاهده کنید که این غذا حتی در بین شاهان ایرانی نیز پرطرفدار بوده است.
اگر شما کمی پرس و جو کنید می توانید دستور پخت های مختلفی را پیدا کنید که هر کدام به گونه ای مواد اولیه را تعریف کرده اند. شاید این نظر شخصی و یا ذائقه افراد در نواحی مختلف ایران باشد. زیرا این غذا همانطور که گفتیم از زمان قدیم وجود داشته و در بین ایرانیان پر طرفدار بوده است. این غذا حتی زمان پختی بسیار کمی نسبت به دیگر غذاها دارد ولی باید دقت کنید که غذای شما به قدر کافی مغز پخت شود تا طعم اصلی غذا از بین نرود. از انواع دیگر کتلت و شامی می توان به : شامی بابلی ، شامی ترش ، شامی کباب و شامی لپه اشاره کرد.

خرید مواد اولیه این غذا از دیجی کالا