مجله غذالند » ۶ تا از بهترین غذاهای بوشهری که حتما باید آن ها را بچشید

6 تا از بهترین غذاهای بوشهری که حتما باید آن ها را بچشید

۶ تا از بهترین غذاهای بوشهری که حتما باید آن ها را بچشید

۶ تا از بهترین غذاهای بوشهری که حتما باید آن ها را بچشید

یکی از شهر های گردشگر پذیر و متفاوت ایران بوشهر می باشد که با هوای گرم و معتدل خود و بهره بردن از خلیج فارس یکی از بهترین نقاط تفریحی ایران را به حساب می آید. اگر شما نیز جز طرفداران این شهر می باشید و مایلید تا سفری چند روزه را به بوشهر تجربه نمایید پیشنهاد میکنیم تا انتها همراه ما باشید زیرا در این مقاله به معرفی تعدادی از بهترین غذاهای بوشهری بپردازیم تا شما نیز با دانستن نام این غذاها پس از سفر به بوشهر طعم آنها را چشیده و تجربه ی شیرینی را از سفر خود به یادگار گذارید. از جمله برترین غذاهای بوشهری می توان به قلیه ماهی، قلیه میگو، قیمه بوشهری، شکر پلو، رنگینک، یتیمک بوشهری، دمی لخ لاخ، نان قراپیچ، حلوای انگشت پیچ و … اشاره کرد. تا انتها همراه ما باشید تا در مورد هر یک از این غذاها بیشتر توضیح دهیم.

دمپخت ماهی بوشهری

اولین غذایی که در این بخش به عنوان یکی از ۶ غذای خوشمزه ی بوشهر مایلیم تا آنرا به شما معرفی نماییم دمپخت ماهی بوشهری می باشد. لخ لاخ به معنی بوی خوش می باشد و از این باب بر روی این غذا گذاشته شده است که پس از طبخ بوی بسیاری مطبوعی داشته و شما را سر ذوق خواهد آورد. لخ لاخ را بیشتر با ماهیانی مانند هامور، سنگسر و سبینی سرو می کنند که بنا به سلیقه میتوان به آن ادویه و گشنیز و شنبلیله نیز اضافه کرد.

یتیمک بوشهری

دومین غذای خوشمزه از لیست ۶ غذای خوشمزه بوشهری، یتیمک می باشد. این نام بیشتر به این خاطر بر روی آن قرار داده شده است که در تولید آن از گوشت استفاده نمی شود وبیشتر ترکیب آنرا حبوبات تشکیل می دهند. استفاده از تمبر هندی به همراه بادمجان به عنوان طعم دهنده های اصلی غذا یکی از رسوم مردم بوشهر می باشد. از اصلی ترین ویژگی های این غذا می توان به تند بودن آن اشاره کرد و این به خاطر علاقه بسیار زیادی مردم جنوب کشور به طعم های تند می باشد. بسیاری از افراد یتیمک بوشهری را با یتیمچه ای که در کل ایران پخت می شود اشتباه می گیرند این در حالی است که مواد اولیه مورد استفاده در یتیمک با یتیمچه متفاوت می باشد.

گمنه یا للک

سومین غذای خوشمزه بوشهری که می خواهیم آن را به شما معرفی کنیم گمنه نام دارد. این غذا از بلغور ریز دانه گندم درست می شود. برای تهیه آن گندم را به خوبی آسیاب می کنند و یک مرحله قبل از اینکه به آرد تبدیل شود آسیاب آنرا متوقف می کنند. برای تهیه این غذا به بلغور گندم ، پیاز و روغن نیازمند می باشید. همچنین برای اینکه غذا طعم بهتری به خود گیرد می توانید از گوجه و یا رب گوجه در کنار لوبیا چشم بلبلی و شوید استفاده نمایید. از این غذا نیز میتوان به عنوان یک مکمل برای سایر غذاها به جای برنج و نان استفاده نمود. اگر از مردم بوشهر بپرسید به شما میگویند که للک را بهتر است با ماهی و میگو میل نمایید تا طعم خارق العاده آن دو برابر شود.

قلیه ماهی

یکی از غذاهای مطرح در ایران قلیه ماهی می باشد که طرفداران بسیاری دارد. زادگاه این غذا بوشهر بوده و پس از آن به سراسر ایران کشیده شده است. در تهیه قلیه ماهی از تمبر هندی به وفور استفاده می شود. همچنین در کنار ماهی می بایست از پیاز و سیر سرخ شده، سبزی مخصوص یا گشینیز نیز استفاده نمایید تا طعم و عطر غذای شما دو برابر شود. در کنار این موارد می بایست از نمک و ادویه جات نیز به حد کافی استفاده نموده، آب تمبر هندی و آرد را به آن افزود.

قلیه میگو

با توجه به نزدیک بودن بوشهر به دریا بیشتر غذاهای مردم این شهر را ماهی و میگو تشکیل می دهند . قلیه میگو نیز از جمله ۶ غذای خوشمزه بوشهر می توان نام گذاری کرد. برای تهیه یک وعده قلیه میگو می بایست مانند طبخ قلیه ماهی عمل کرد با این تفاوت که در این غذا به جای ماهی از میگو استفاده می شود و می توان به آن گوجه فرنگی و یا رب گوجه در کنار سیب زمینی نیز اضافه نمود.

میگو سوخاری یا میگو پلو

میگو را به عنوان یکی از با ارزش ترین نعمت هایی که از دریا به انسان می رسد، می توان به روش های مختلفی طبخ نمود. یکی از غذایی که میتوان به کمک میگو آنرا طبخ نمود میگو سوخاری یا همان میگو پلو می باشد. این غذا دارای ارزش غذایی بالایی بوده و برای پخت آن می بایست تخم مرغ، آرد سوخاری،  جوش شیرین ، زعفران و نمک را به میگو اضافه کرد و سپس آنرا در روغن سرخ نمود و به همراه برنج و سبزیجات مخصوص آنرا مصرف کرد.


ارسال تظر

استفاده از مطالب سایت سرزمین غذا فقط برای مقاصد غیر تجاری و با ذکر منبع بلامانع است.