ماهی مالاتا یا ماهی فیویج از غذاهای سنتی و محلی گیلان می باشد. درواقع مبدا ماهی مالاتا برای شهرهای رامسر در مازندران و رودسر در گیلان یعنی حوزه شمال شرقی است. مردم محلی در گذشته برای تهیه و طبخ این غذا صرفا از ماهی سفید استفاده می کردند. اما در حال حاضر از انواع دیگر ماهیان درشت چون کپور دریایی، کپور نقره ای، سوف، آمور، کفال و سایر ماهیان پرورش گرمابی نیز استفاده می کنند.

ماهی مالاتا یکی از خوشمزه ترین و لذیذترین غذاهای دریایی مخصوص شمال ایران است. استفاده از سبزی های معطر و خاص شمال چون چوچاق و خلواش طعم و عطر این غذا را خاص و منحصربه فرد می کند. به همین دلیل اگر قصد مسافرت به شمال کشور و گیلان را دارید، توصیه می کنیم که حتما غذای ماهی مالاتا را از دست ندهید.

ماهی سفید که اصلی ترین ماده غذایی این خوراک خوشمزه شمالی است، فواید و خواص بسیاری برای سلامتی شما دارد. همان طور که می دانید ماهی سفید سرشار از مواد مغذی چون پروتئین، ویتامین D، اسیدهای چرب امگا ۳، روی، ید و… است. هر یک از این مواد مغذی ماهی ده ها فایده و منفعت برای سلامتی دارند که می تواند مانع از بیماری های قلبی و سکته های مغزی، آلزایمر، افسردگی، چاقی، دیابت و… شود.

ماهی مالاتا یا مالاتای ترش یک غذای محلی سرد گیلان است که اکثر مردم شمالی آن را با برنج کته یا آبکش، اشپل ماهی، باقلای مازندرانی، ترب محلی و ماست سرو می کنند.

از دیگر غذاهای خوش طعم دریایی می توان به کتلت ماهی، تاکو ماهی، خوراک فیله ماهی و ماهی شکم پر اشاره کرد.