بزقرمه از غذاهای سنتی استان کرمان است این غذا به دلیل وجود حبوبات(نخود) و گوشت بسیار مفید است و طرز تهیه آن هم بسیار آسان است.شاید برایتان جالب باشد که نحوه اسم گذاری این غذا به چه صورت بوده است.
برای طبخ این غذای محبوب و خوشمزه در زمان های قدیم از گوشت بزغاله استفاده می کردند ، گوشت بزغاله بر خلاف گوشت بز بسیار خوش طعم و لذیذ است و در تهیه بزقورمه از گوشت بزغاله استفاده می شده است.و به این ترتیب نام این غذا به قرمه بزغاله(بزقمه)معروف شده است. البته تهیه قرمه نیز شرح مفصلی دارد که در اینجا نمی گنجد.
حال در اینجا به معرفی نخود و خواص آن تا حدودی اشاره می کنیم .نخود هم همانند برخی حبوبات در دنیای امروز خوراکی ها خیلی به کار برده نمی شود اما همانطور که می دانید دارای خواص فراوانی است.نخود نیز مانند سایر حبوبات، فیبر بالایی دارد. فیبر محلول مانند یک برس زبر، سیستم گوارشی را پاک می کند. این نوع فیبر، گلوکز(قند) و کلسترول خون را کاهش می دهد. همچنین نیاز به انسولین را در افراد دیابتی کم می کند.در بین گروههای غذایی؛ نخود، عدس و نخود فرنگی، پروتئین، کلسیم و آهن را به مقدار کافی و لازم برای رفع نیاز بدن فراهم می کنند.
طرز تهیه پخت نخود با حبوبات دیگر متفاوت است از جمله اینکه: نخود را از شب قبل در آب خیس کنید. سپس به مدت ۱/۵ تا ۲ ساعت آن را بجوشانید.۲ برابر مقدار نخود، آب بریزید.کنسرو نخود در مغازه ها موجود است و به راحتی می توانید آن را تهیه کنید.نخود را می توان در یک محل خنک و خشک برای مدت طولانی نگهداری کرد.

در پایان به شما پیشنهاد می کنم که از غذای استان قم به نام سرگنجشکی نخود نیز دیدن فرمایید.

خرید مواد اولیه این غذا از دیجی کالا