آش جوش یا جوش بره یکی از آشهای محلی استان سمنان است که البته در این شهر به این نام خوانده می شود شبیه این آش با نام های مشابه در شهرستان های دیگر نیز موجود است که در ادمه مطلب به آن اشاره می کنیم.
همان طور که گفته شد از انواع دیگر این آش ،آش جوش پره یا آش جوشواره است که در خراسان بویژه در خراسان جنوبی از پختن سمبوسه دارای حبوبات و ادویه در آب درست می‌شود و نیازی به گوشت ندارد. در شهرهای شمال غربی ایران همانند اردبیل،با نام آش گوشواره معروف بوده و از آش های بسیار قدیمی و سنتی آن منطقه نیز محسوب میشود که بعلت فرایند طبخ زمان بر و سختش،امروزه کمتر رواج دارد.
وجه متمایز آش جوش نوع مواد به کار رفته و خمیری است که در تهیه آن استفاده می شود.در واقع در طرز تهیه این آش از خمیری استفاده می شود که تمامی مواد مربوط به آش در داخل آن قرار می گیرید و این خمیر شکلی شبیه به سمبوسه های معروف اما خیلی کوچکتر دارد. خمیر مورد نظر از آرد گندم و آب و خمیر مایه تهیه می شود ، پس از به دست امدن خمیر به آن کمی استراحت می دهند تا خمیر به صورت مورد نظر در آید و پس از آن مراحل پهن کردن و به قطعات کوچک در آوردن خمیر را انجام می دهند و در نهایت تمامی مواد را داخل این خمیر گذاشته و آن را می پیچند و داخل آب می گذارند ، چیزی حدود ۲۰ دقیقه زمان لازم است تا این خمیر پخته شود نباید این خمیر بیش از حد نرم شود چون در این صورت وا می رود و باید قبل از این اتفاق آن را از آب درآورده و ما بقی مراحل پخت را طیق دستور العمل زیر انجام دهید.

خرید مواد اولیه این غذا از دیجی کالا