آب گوشت قنبید(کلم قمری) یکی از معروف ترین آبگوشت های استان قم است این آبگوشت به آبگوشت کلم قمری نیز معروف است. این غذا به دلیل داشتن کلم از خواص غذایی بالایی برخوردار است. قُمنَبیت به معنای نبات قم است. مردم استان قم به خاطر شوری آب قم و خاصیت قمنبیت (کلم قمری) در از بین بردن املاح مضر از کلیه‌ ها در بعضی از غذاها مانند آبگوشت و لا به‌ لای بعضی از پلوها از کلم قمری استفاده می‌کنند.
کلم قمری که با نامهای “کلم سنگی” و “کلم سر” نیز شناخته میشود، هم خانواده شلغم است و به رنگ‌های سفید، آبی و بنفش دیده میشود. ساقه آن شبیه شلغم بوده و برگها و دمبرگهای طویل از آن مشعب میگردد. ارزش غذایی آن تقریبا شبیه خواص گل کلم و مقدار ویتامین برگ‌های آن بیش از ساقه است. ساقه‌ هوایی و ضخیم گیاه ارزش غذایی دارد و در بعضی از کشورها نیز از برگ آن استفاده می‌کنند. خواص کلم قمری در بیشتر موارد مشابه خواص کلم برگ است، مهمترین فواید درمانی آن شامل خاصیت هضم کننده و کمک به درمان سوء هاضمه، پیشگیری از سرطان و کاهش بیماری‌های التهابی است .کلم قمری به دلیل دارا بودن ترکیبات مفید لوتون و زیکسانتین در محافظت از چشم و پیشگیری از ضعف بینایی تأثیر دارد.
به دلیل وجود مواد آنتی اکسیدان فراوان در کلم قمری، این سبزی نیز همانند سایر گروه میوه ها و سبزیجات دارای خاصیت ضد سرطانی و پیشگیری از بروز انواع سرطان است.
انواع کلم به خصوص کلم قمری سرشار از مواد مورد نیاز بدن نظیر ویتامین ث، بتاکاروتن و آهن است و باعث تولید گلبول‌های قرمز بیشتری میشود. به همین دلیل اگر دچار کم خونی هستید، مصرف روزانه‌ کلم قمری برای شما مفید خواهد بود.
کاهش درد و درمان بیماری های التهابی از دیگر خواص کلم قمری است. کلم قمری حاوی ماده ای به نام گلوکوزینولات است که غضروف استخوان‌ها را تقویت کرده و از سایش آنها پیشگیری میکند و به همین دلیل برای پیشگیری از آرتروز نیز بسیار مفید میباشد.

خرید مواد اولیه این غذا از دیجی کالا