یخمه ترش، یک نوع غذای محلی است که متعلق به شهر اصفهان می باشد. این غذای اصیل اصفهانی طعم شیرین و عالی دارد و با گوشت طبخ می شود. معمولا در اکثر دستور پخت های ایرانی وقتی گوشت جزو مواد اولیه باشد، حتما پیاز نیز همراه آن باید در طبخ استفاده شود، اما در این نوع غذای محلی از پیاز استفاده نشده است. بلکه این غذا طعم شیرین و به خصوصی دارد که کاملا با دیگر غذاهای محلی ایرانی متفاوت است.
استفاده از مواد اولیه خاص و مکمل یکدیگر در طبخ این غذا باعث شده است که یخمه ترش جزو پرخاصیت ترین خوراک برای سلامتی و شادابی باشد. در واقع وجود انواع مواد معدنی و پروتئین ها در مواد یخمه ترش چون فیبر، کلسیم، زینک، آهن، فسفر، کولین، سلنیوم، پروتئین، ویتامین های A ،B ،C ،E  و… خواص و مزایای این غذا را چند برابر کرده است.
ازجمله مهم ترین خواص یخمه ترش برای سلامتی می توان به افزایش انرژی و شادابی، رفع کم خونی، استحکام استخوان ها و دندان ها، جلوگیری از پوکی استخوان، بهبود عملکرد مغز و جلوگیری از آلزایمر، رفع استرس و… اشاره کرد. می توانید این غذا را با نان سنگک میل کنید و هم از طعم بی نظیر یخمه ترش لذت ببرید و هم به سلامتی خود کمک کنید.

از دیگر غذاهای معروف و خوشمزه اصفهان می توان به حلیم شیر، کوفته نخودچی، کباب حسینی، کشک و بادمجان، کاله جوش و کاچی اشاره کرد.