کوفته دال عدس و بلغور یک غذای محبوب ترکیه می باشد که به سرآشپز معروف “اوکتای اوستا” منسوب است. مردمان ترکی به این غذا، کوفته مردمک نیز می گویند. اکثر مردم ترکیه کوفته دال عدس و بلغور را به عنوان پیش غذا سرو می کنند. البته این خوراک یک غذای کاملا گیاهی است، اما اگر می خواهید تغییری در طبخ آن دهید، می توانید کمی گوشت نیز به آن اضافه کنید.

دال عدس به دلیل داشتن مواد معدنی آهن برای رفع کم خونی و به خصوص افزایش شیر مادران شیرده بسیار موثر و مفید می باشد. همچنین از دیگر فواید این غذا می توان به تولید انرژی زیاد اشاره کرد. ۱ فنجان دال عدس برابر با ۳۵ کیلوکالری انرژی می  باشد. به همین دلیل این غذای مغذی و پرکالری می تواند انرژی روزانه بدن را تامین کند.

عدس قرمز در زبان هندی با نام ماسور دال و در بین ایرانیان با نام دال عدس شهرت دارد، این عدس در هندوستان از محبوبیت بسیار زیادی برخوردار است.این ماده‌ی غذایی به کاهش وزن کمک می‌کند، و به خاطر وجود مقدار زیادی فیبر برای بهبود کارکرد دستگاه گوارش نیز بسیار مفید است. مصرف عدس قرمز برای بیماران دیابتی نیز مفید است، زیرا می‌تواند نوسانات گلوکز را در خون تنظیم کند.عدس قرمز به خاطر خواص ضد سرطانی‌اش خطر ابتلا به سرطان را کاهش می‌دهد و برای کاهش خطر ابتلا سرطان‌های روده، روده‌ی بزرگ، ریه، و سینه بسیار مفید است.

با مصرف ۱۰۰ گرم عدس قرمز ۱۱۶ کالری وارد بدن‌تان می‌شود.عدس قرمز کلسترول ندارد. این ماده‌ی غذایی حاوی ۲ میلی گرم سدیم و ۳۶۹ میلی گرم پتاسیم است. ۱۰۰ گرم عدس قرمز مجموعا دارای ۲۰ گرم کربوهیدرات است که از ۸ گرم فیبر غذایی و ۱.۸ گرم قند تشکیل شده است.

از دیگر غذاهای معروف و لذیذ ترکیه می توان به کوفته بلغور با سیب زمینی، رول عدس، بورک سبزیجات، نان سیمیت، کباب علی نازیک و شیش کباب اشاره کرد.

خرید مواد اولیه مورد نیاز از دیجی کالا