پکوره یا همان فلافل( پکوره هندی یا پاکوره مرغ) از غذاهای سنتی مردم استان سیستان و بلوچستان است که در ماه مبارک رمضان تقاضا برای این غذا خیلی زیاد است.مصرف این غذا در ماه رمضان به قدری زیاد است که پخت آن در منزل جوابگو نیست و این غذا در مکان هایی بیرون از خانه هم پخت و عرضه می‌شود.
این غذای سنتی تند است و با ترشی سرو می شود و در ساندویچی ها بجای گوجه فرنگی و خیارشور، ترشی استفاده می کنند. اصل این غذای سنتی از لبنان و هند است.
پکوره دارای اهمیت غذای بسیار زیادی است، این غذای سنتی مواد مغذی بسیاری مانند، نشاسته، کربوهیدرات، پروتئین، آهن و ویتامین‌هایی مانند اسید فولیک دارد که به سوخت و ساز بدن از جمله تنظیم کلسترول و قندخون، تامین انرژی بدن و سلامت اعصاب کمک می‌کند.در تهیه پکوره از سبزیجات تازه مانند پیاز و گشنیز تازه و نخود استفاده می شود که بسیار ارزشمند است،این غذای سنتی تقریباً ۱۲۰۰ کیلوکالری انرژی دارد که در صورت تقسیم کردن آن میان ۴ نفر مقدار کالری دریافتی به ۳۰۰ کیلو کالری خواهد رسید. این غذا باید با نان میل شود و به ازای هر برش نان ۳۰ گرمی(یک کف دست با پکوره) ۸۰ کیلو کالری دیگر نیز به مقدار انرژی یادشده افزوده می شود.این غذا را باید با سس میل کنید، بهتر است سس شما، سس گوجه فرنگی خانگی باشد که از نمک کمتری تهیه شده باشد و گوجه فرنگی تازه در آن به کار رفته باشد.ترشی نیز یکی از همراهان اصلی این غذاست، می‌توانید پکوره را با برگ‌های تازه کاهو و گوجه‌فرنگی حلقه شده نیز میل کنید.نوشیدنی مناسب این غذا نیز می‌تواند یک لیوان شربت آب‌لیمو البته طعم‌دار شده با عرق نعناع باشد تا به هضم غذایتان کمک کند و البته چای نعناع هم گزینه مناسبی برای تندخوری های حرفه ای (مانند هندی ها) است.

از انواع دیگر پیش غذا می توان به : کماج ، نرگسی ، کپه و فلافل اشاره کرد.