پدفته در واقع نوعی نان سنتی استان کرمان است ، نام دیگر این نان روغن جوشی است که هم می توان آن را صورت نان شیرمال یک تکه تهیه کرد و یا به صورت تک نفره و گرد آن را سرخ کرد.
البته شبیه این نان در یزد و مشهد نیز پخته می شود که اسمهایشان در هر شهری متفاوت است.این نان معمولا در ایام عزاداری و برای خیرات پخته می شود که برای مجالس کوچک سبیه نان تافتون یا شیرمال تهیه شده و برای مراسم بزرگ آن را کوچک کرده و استفاده می کنند. جالب است بدانید که در تهیه این نان از انواع تخم های گیاهی مانند سیاه دانه ، گل خشت ،گل زرد استفاده می کنند.
سیاه دانه مزاج گرم و خشک درجه ۳ دارد یعنی داروی بسیار گرمی است و مصرف خودسرانه آنها می تواند تاثیرات بسیار شدیدی را بر سلامت افراد بگذارد. اسیدهای چرب ضروری فراوان موجود در سیاهدانه آن را به‌نوعی مواد غذایی ضدسرطان تبدیل کرده که در حفظ سلامت پوست و مو مفید است.سیاهدانه آهن و پتاسیم فراوانی دارد و علاوه بر تقویت سیستم ایمنی بدن، باعث رفع مسمومیت خونی و یبوست می‌شود.مصرف روغن سیاهدانه در برنامه غذایی به‌دلیل امگا ۶ فراوان آن در کاهش قندخون، تعادل فشارخون، بهبود آرتروز و التهاب لثه مؤثر است و کلیه و مجاری ادرار را تصفیه می‌کند.

در ادامه به شما پیشنهاد می کنیم از شیرینی لگیمات مخصوص استان خوزستان نیز دیدن فرمایید.

خرید مواد اولیه این غذا از دیجی کالا

[psfw slug=”%d9%85%d8%ad%d8%b5%d9%88%d9%84%d8%a7%d8%aa-%d9%be%d8%af%d9%81%d8%aa%d9%87″]