نان برنجی قزوین یکی از معروف ترین شیرینی های است که در ایام عید نوروز تهیه می شود .انواع دیگر نان برنجی هم وجود دارد که مخصوص کرمانشاه،یزد ، گیلان است و نوع پخت آنها متفاوت است.یکی از مهمترین موادی که در تهیه این شیرینی به کار برده می شود آرد برنج است.آرد برنج استفاده شده در این نوع شیرینی باید بسیار حریر باشد و در واقع چندین بار الک شده باشد ، نم نداشته و بسیار نرم باشد اگر این موارد رعایت نشود شیرینی شما آن طور که باید ترد نمی شود. آرد برنج در واقع آردیست که از برنج درست می شود برای تهیه آرد برنج در خانه می توانید به این صورت عمل کنید ،که برنج را شسته و یک روز در آب می گذارید پس از یک روز از آب در آورده و خشک می کنید و آن را می کوبید تا آرد شود.این آرد می تواند جایگزین مناسبی به جای آرد گندم باشد برای کسانی که در هضم گلوتن با مشکل رو به رو هستند.
آرد برنج چون دارای نشاستۀ فراوان است از نظر اصول از غلات مناسب برای نان است ولی چون مقدار گلوتن آن خیلی کم است چسبندگی آرد گندم را ندارد و بنابراین نمی توان نان معمولی از آن تهیه کرد اما در صنعت شیرینی سازی از آن نانها ی شیرینی با قطع و اندازه کوچک تهیه می کنند.آرد برنج را می توان در ضماد های نرم کننده به کار برد.در مورد خواص برنج معتقدند که ایجاد خواب می کند و خواب آور است . تشنگی را رفع می کند و اسهال صفراوی را تسکین می دهد .چاق کننده است و تولید اسپرم را افزایش می دهد وبرای شکم روش ودرد روده ها و زخم روده ها و اسهال خونی و اختناق رحم و امراض کلیه و مثانه نافع است . رنگ صورت را جلا می دهد و اگر با شیر و شکر خورده شود خیلی مقوی است و نیروی جنسی را تقویت می نماید.
به شما پیشنهاد می شود که از شیرینی وینا زعفرانی یکی دیگر از شیرینی های عید نوروز دیدن فرمایید.

خرید مواد اولیه این غذا از دیجی کالا

[psfw slug=”%d9%85%d8%ad%d8%b5%d9%88%d9%84%d8%a7%d8%aa-%d9%86%d8%a7%d9%86-%d8%a8%d8%b1%d9%86%d8%ac%db%8c-%d9%82%d8%b2%d9%88%db%8c%d9%86″]