مرغ ناردونی یا کرک انار تیم پهلو یک غذای فوق العاده لذیذ شمالی است. این غذا را می توانید به راحتی در خانه تهیه کنید. مرغ ناردونی یک غذای شیک برای مجالس و مهمانی ها است. این غذا در شمال ایران و به خصوص در مازندران به غذای شب یلدا معروف است. مرغ ناردونی در شمال با استفاده از اردک یا غاز تهیه می شود. اما مواد اولیه برای درست کردن این خورش طبق دستور پخت غذالند مرغ، سیر، رب انار، دانه انار و پیاز است.

اگر بوی مرغ پخته نشده را دوست ندارید می توانید از روش های زیر برای درست کردن مرغ استفاده کنید:
۱- مرغ را همراه با سبزیجات معطری همچون نعنا، ترخون، برگ بود و رزماری، سیر، پیاز، فلفل دلمه ای، کرفس، هویج و ادویه های مختلف بپزید. اگر همه این اقلام را دم دست ندارید از هر کدام که در دسترستان است استفاده کنید.
۲- ابتدا مقداری پیاز، کرفس و هویج را خرد کنید و درون یک قابلمه بریزید. مرغ را بدون آب داخل قابلمه بگذارید و روی آن نمک، فلفل و زردچوبه بریزید و اجازه بدهید به مدت ۲۰ دقیقه روی شعله بسیار کم و با آب خودش بخار پز شود. سپس ۵۰ گرم کره و رب گوجه به آن اضافه کرده و تفت دهید. سپس یک لیوان آب به آن بیفزایید و اجازه بدهید تا خوب جا بیفتد.
۳- برای سوخاری کردن مرغ ابتدا آن را با یک عدد پیاز و مقدار کمی آب بر روی حرارت ملایم اجاق گاز قرار دهید تا نیم پز شود. سپس قطعات مرغ را در یک صافی خالی کنید تا آب اضافی آن ها گرفته شود. سپس زرده تخم مرغ را روی قطعات مرغ مالیده و آن را داخل پودر سوخاری بغلتانید حال می توانید آن ها را در روغن سرخ کنید. همچنین به روغن آن کمی زعفران اضافه کنید تا حسابی خوشرنگ شود.

منوی غذاهای شمالی در سایت غذالند بسیار کامل است. تیم تولید محتوای غذالند تلاش می کند تا دستور تهیه غذاهای سنتی و اصیل ایرانی را برای شما فراهم آورد. در صورتی که قصد تهیه غذایی خاص را دارید که دستور پخت آن در دسترس نیست حتما در قسمت کامنت ها به ما اسم و مشخصات غذا را اطلاع دهید.
دستور تهیه غذاهایی همچون کوی ترشک، سوسه کباب سیکا و کوکو باقلا را از دست ندهید.

خرید مواد اولیه این غذا از دیجی کالا

[psfw slug=”%d9%85%d8%ad%d8%b5%d9%88%d9%84%d8%a7%d8%aa-%d9%85%d8%b1%d8%ba-%d9%86%d8%a7%d8%b1%d8%af%d9%88%d9%86%db%8c”]