قیمه نثار از معروفترین غذاهای استان قزوین است و در اکثر مراسم های مهم این غذا سرو می شود. این غذا دارای طرفداران زیادی است و به خصوص در شب عروسی یکی از غذاهای مخصوص آن شب است که به همراه مخلفات سرو می شود.علت خوشمزه بودن این غذا وجود ادویه ای خاص در آن است که این غذا را متفاوت می کند و آن هم ادویه مخصوص قیمه نثار است که نوع مرغوب آن در قزوین موجود است. این غذا با برنج و گوشت و خلال بادام و پسته و پیازداغ درست می‌شود.
یکی از ماد لازم در تهیه این غذا خلال بادام است .در اینجا به برخی از خواص بادام اشاره می کنیم.میوه درخت بادام ابتدا دارای پوست سبز و نازک و پوشیده از کرک است که به آن چغاله بادام گفته می‌شود و پس از مدتی سفت و سخت شده و همان مغز بادام مورد مصرف است. مغز بادام بر دو نوع است: شیرین و تلخ که هر دو نوع آن از خواص دارویی و ارزش غذایی بالایی برخوردار هستند . بادام،‌ جزو مغزها بوده، سرشار از انواع ویتامین‌ها، مواد معدنی و آنتی‌اکسیدان‌ها است. بادام خام، حاوی حجم بالایی از اسیدهای چرب غیر اشباع است که نقش به سزایی در کاهش چربی بد و افزایش چربی خوب خون دارند.
خوردن بادام به خاطر دارا بودن انواع ویتامین‌ها، پروتئین، کلسیم، منیزیم و آهن فراوان، باعث نیروبخشی و افزایش انرژی می‌شود، به همین دلیل برای همه اقشار مردم به ویژه کودکان و زنان باردار بسیار مفید است و در رژیم غذایی انها توصیه می‌شود.
از خواص بادام پایین آورنده کلسترول بد خون و کاهش ابتلا به بیماری های قلبی است. تحقیقات نشان داده ، افرادی که ۵ بار در هفته از انواع مغزها می‌خورند،۵۰ درصد احتمال خطر برای بیماری‌های قلبی را از خود دور می کنند.
ویتامین E موجود در پوست بادام، یکی از انواع آنتی‌اکسیدان‌ها بوده، بنابراین مصرف بادام باعث تقویت سیستم ایمنی بدن، پیشگیری از سرطان، فراموشی، آلزایمر و آب مروارید می‌شود.