شلکینه یک نوع نان محلی و خاص استان کردستان می باشد. این نان محلی در تمام مهمانی های مردم کردستان در کنار غذاهای سنتی در سفره گذاشته می شود و طعم و عطر فوق العاده و مطبوعی دارد. نام دیگر این نان و شیرینی محلی، چزنک می باشد که بسیار نازک است و بر روی وسیله‌ ای به نام ساج تهیه می ‌شود.

البته می ‌توان این نان محلی را نیز در منزل و با استفاده از ماهیتابه طبخ کرد و از طعم و عطر این شیرینی اصیل ایرانی لذت برد. البته طرز طبخ این نان محلی نیز در استان ‌های دیگر از جمله استان‌ های ایلام و لرستان بسیار متفاوت می باشد. اما تجربه طعم و خوشمزه عالی این نان محلی مطمئناً هرکسی را طرفدار خواهد کرد.

وجود مواد اولیه مقوی و سالم چون آرد، تخم مرغ و شیر در شلکینه باعث خوشمزگی و سالم بودن این نام محلی شده است و شما می توانید برای میان وعده خود و کودکان از این شیرینی خوشمزه استفاده کنید. کودکان نیز مطمئنا عاشق شیرینی هستند، این نان محلی خوشمزه و سالم برای کودکان بسیار مفید و مقوی خواهد بود.

همچنین می توانید این نان محلی را به همراه شیره توت سفید میل کنید. شیره بسیار سالم و مغذی می باشد و در رفع کم خونی، تقویت نیروی بدن و افزایش انرژی بسیار تاثیرگذار می‌ باشد. پس حتما طبخ این نان محلی را فراموش نکنید و در منزل آماده و نوش جان کنید. چرا که هم مواد اولیه ساده و دردسترسی دارد و هم در زمان بسیار کمی آماده و طبخ می‌ شود.

از دیگر انواع نان های محلی که می توانید در منزل طبخ کنید می توان به نان زیره و سیاه دانه، نان سیمیت، نان رول دارچینی، نان ذرت با هات داگ، نان اسفناج، نان فطایر پنیری، نان شکم پر و نان سیر اشاره کرد.

خرید مواد اولیه مورد نیاز از دیجی کالا