رولت هندوانه یلدا یک دسر ساده و خلاقانه برای تزیین سفره شب یلدا می‌باشد. این رولت یا کیک در واقع شبیه به رولت های معمولی تهیه می شود و تنها هنگام تهیه خمیر آن از رنگ خوارکی استفاده می شود و کیک را به شکل هندوانه در می آورند .شاید در نگاه اول احساس کنید که تهیه این کیک سخت است اما با روشی که ما به شما می گوییم متوجه می شوید که بسیار راحت است و حتما می تواند ایده یلدایی خوبی برای شما باشد.جذابیت این رولت به این است که شبیه هندوانه است و زمانی که برش می خورد داخل آن هم همچون هندوانه قاچ شده است که همین امر زیبایی این کیک را دو چندان می کند.
همان طور که گفتیم در خیلی از کیک ها می توانید از رنگ خوراکی استفاده کنید حال این رنگ خوراکی چیست ؟رنگ خوراکی یا رنگ‌آمیزی غذا (افزودنی رنگی)، به رنگدانه‌ها یا موادی اطلاق می‌شوند که در صورت افزودنشان به غذا یا نوشیدنی باعث انتقال رنگ به آنها می‌گردند. این مواد در اشکال مختلف مایع، پودر، ژل و خمیر یافت می‌شوند. رنگ‌های خوراکی هم در تولید مواد غذایی تجاری و هم در آشپزی و پخت‌وپز خانگی مورد استفاده قرار می‌گیرند. با توجه به میزان ایمنی (سلامت) و به‌طور کلی در دسترس بودن، رنگ‌های خوراکی در مصارف غیر خوراکی متنوعی از قبیل لوازم آرایشی، داروسازی، صنایع دستی و تجهیزات پزشکی مورد استفاده قرار می‌گیرند.صنعت غذا، طی سالیان متمادی به منظور بهبود ویژگی‌های مورد نظر مصرف‌کننده از انواع مختلف مواد افزودنی نظیر رنگ‌های مصنوعی، شیرین‌کننده‌های مصنوعی، طعم‌دهنده‌ها، مواد معطر، مواد سفیدکننده، مواد نگهدارنده و بافت‌دهنده در محصولات صنعتی استفاده می‌کند که متأسفانه برخی از این مواد به‌شدت برای سلامتی انسان مضر است.در زمان تهیه رنگ های خوراکی حتما آنها را از شیرینی فروشی های معتبر و آنهایی را خریداری کنید که دارای پروانه بهداشت می باشند.
از انواع دیگر شیرینی می توان به : رولت خامه ای ، کیک پسته ای یوهانس بر آلمانی ، بیسکویت ستاره ای و کیک کاسترد اشاره کرد.