دمپخت شیرازی یکی از انواع پلوهای سنتی و خوشمزه استان فارس در ایران می باشد. این غذا مثل سایر غذاهای مردم شیرازی، جزو غذاهای معروف و دلچسب مردمان محلی و به خصوص در فصل زمستان و سرما می باشد. چرا که معمولا مردم شیرازی این غذا را در فصل زمستان طبخ و سرو می کند و به غذای خاص فصل سرما معروف می‌ باشد.

طرز تهیه آسان و ساده این غذا که البته با ترکیبی از انواع سبزیجات مقوی و حبوبات می باشد، باعث می‌شود که یک غذای سالم و دلچسب را در پایان تدارک ببینید. چرا که سبزیجات حاوی مواد معدنی بالا و ویتامین های لازمه بدن هستند و با سرو این غذا هم یک غذای خوشمزه و لذیذ را میل کرده ‌اید و هم سلامتی و انرژی لازمه بدن خود را تأمین خواهید کرد. سرو این غذا به همراه سالاد شیرازی یک غذای عالی و طعم به یاد ماندنی را برای شما ثبت خواهد کرد.

جدا از فواید انواع سبزیجاتی که در طبخ غذای دمپخت شیرازی استفاده می شود، وجود گوشت نیز به دلیل پروتئین، کربوهیدرات و چربی که دارد؛ صدها فایده و خواص برای سلامتی بدن به دنبال خواهد داشت. به همین دلیل ترکیب تمام این مواد اولیه مقوی و سالم و تهیه و سرو یک غذایی با این میزان از مواد معدنی که برای سلامتی بدن لازم است، یک وعده غذایی عالی را برای شما فراهم خواهد کرد.

این غذا معمولاً با گوشت درست می ‌شود، اما شما می ‌توانید بر حسب ذائقه و سلیقه غذایی خاص خود این غذا را با مرغ نیز تهیه و طبخ کنید. از این رو می توانید این غذا را یا با گوشت گوسفند یا گوساله و یا حتی گوشت مرغ نیز تهیه کنید. آماده کردن این غذا در منزل بسیار راحت و سریع می باشد. به همین دلیل می توانید برای پذیرایی در مهمانی های خود این غذا را خیلی سریع و آسان آماده کنید و هم یک غذای جدید و خاص مردم ایران را در سفره پذیرایی خود سرو کنید. مطمئناً امتحان کردن این دمپخت خوشمزه و مجلسی، مهمانی شما را عالی خواهد کرد.

از دیگر انواع غذاهای استان فارس می توان به ته چین شیرازی، بورانی کنگر، مرصع پلو، کوکو بادمجان، قیمه بادمجان با عدس و کلم، خورش قیمه اسفناج با لوبیا چشم بلبلی، شش انداز، دو پیازه آلو، خوراک گوشت و بادمجان، انار پلو و… اشاره کرد.

خرید مواد اولیه مورد نیاز از دیجی کالا

[psfw slug=”%d9%85%d8%ad%d8%b5%d9%88%d9%84%d8%a7%d8%aa-%d8%b9%d9%85%d9%88%d9%85%db%8c-%d9%85%d9%88%d8%b1%d8%af-%d9%86%db%8c%d8%a7%d8%b2″]