دلمه برگ مو یکی از غذاهای سنتی استان تبریز در عید نوروز می باشد. بر اساس یک سنت قدیمی مردم تبریز عقیده دارند که در هنگام سال تحویل باید عطر دلمه در خانه پخش شود. برگ این غذا معمولا از برگ درختان انگور مخصوصا انگور یاقوتی و یا انگور زرد تهیه می شود که بسیار نازک و خوش طعم هستند. مزه برگ ها تاثیر به سزایی در ترش و شیرین شدن این غذا دارد. در تبریز اعتقاد بر این است برگ های ریز و جوان و بدون شکاف یا بدون پارگی درخت “کیشمیش اوزوم” یعنی “درخت انگور ریزدانه کشمشی” مناسبترین نوع برگ برای این دلمه می باشد. در تابستان برگهای تازه را درون آب نمک معروف به “شراب” قرار می دهند و یا فریز می نمایند تا در چله زمستان هم امکان تهیه دلمه وجود داشته باشد. همان طور که می دانید دلمه در ایران طرفداران زیادی دارد و با انواع مواد غذایی می شود دلمه تهیه کرد که از جمله آنها می توان به : دلمه بادمجان ، دلمه پیاز ، دلمه کلم برگ و دلمه کاهو اشاره کرد.دلمه برگ مو تبریزی اصالت آذربایجانی دارد.

این غذا در زبان ترکی با نام “یپراخ دلماسی” شناخته می شود. جالب است بدانید دلمه، از لغت ترکی “دلماخ” به معنی “پر شدن” گرفته شده است.

نکاتی در رابطه با این غذا :

برای این که دلمه برگ مو شما لطیف تر، خوشمزه تر و زیباتر به نظر برسد، سعی کنید حتما از برگ مو تازه، کوچک، بدون رگه و به رنگ سبز کم رنگ استفاده کنید. این نکته را همواره به خاطر داشته باشید که هر چه اندازه دلمه های شما کوچک تر باشد، مجلسی تر و دلرباتر خواهند بود.

دو روش کلی برای پیچیدن دلمه وجود دارد. یکی به شکل بقچه و دیگری به شکل رول. بقچه ای کردن دلمه، پیشینه ای قدیمی دارد و مادربزرگانمان، دلمه را به این شکل درست می کردند. اگر می خواهید سفره تان حالت نوستالژی داشته باشد، دلمه را به شکل بقچه پیچ درست کنید. شکل رولی دلمه، جدیدتر بوده و ظاهری مجلسی به سفره تان می دهد.

خرید مواد اولیه این غذا از دیجی کالا