گولاش یا گویاش (Goulash) یک سوپ یا خورش مجارستانی است که همراه با نان و برنج سرو می شود. این غذا گرچه اسم چندان جذابی ندارد اما بسیار لذیذ و خوش عطر و بو است. با اینکه گولاش یک غذای ملی مجارستانی است اما در اروپای مرکزی و جنوبی و همچنین در اسکاندیناوی غذایی پرطرفدار است. این غذا را می توانید فریز کرده و در وعده های مختلف گرم کرده و نوش جان کنید.

خورش گولاش با گوشت قرمز، گوجه فرنگی، فلفل دلمه ای، سیر و آرد درست می شود. بنابر سلیقه تان می توانید چاشنی و ادویه های به کار رفته در این غذا را کم یا زیاد کنید. گوشت قرمز سرشار پروتئین است و وجود این ماده برای رشد موهای سر و شاداب و سالم ماندن پوست صورت لازم است. همچنین پروتئین موجود در این ماده غذایی عمل هضم را طولانی تر کرده و باعث می شود شما در طول روز احساس سیری کنید. گولاش در زبان مجارستانی به معنای چوپان است. زیرا در زمان های قدیم این غذا را چوپان ها درون یک دیگ روی آتش می پختند. این غذا در هر ناحیه از مجارستان دستور تهیه متفاوتی دارد و می توان به آن سبزیجاتی همچون هویج، سیب زمینی و … نیز اضافه کرد.

غذاهای کشورهای اروپای شرقی به ویژه مجارستان و گرجستان به علت شیوه پخت و پز و مواد به کار رفته در آن ها با ذائقه ما ایرانی ها کاملا تناسب دارند. به زودی در سایت غذالند دستور تهیه غذاهایی همچون سوپ ماهیگیر، لانگوش، فوزلیک و دوبوش تورتا را قرار می دهیم. با ما همراه باشید.

از انواع دیگر خورش می توان به : خورش لوبیا سفید ، خورش ماست هندی ، خورش مرغ و زیتون لبنانی و خورش سویا و کلم بروکلی اشاره کرد.

خرید مواد اولیه این غذا از دیجی کالا