خورش ترش سماق یا ترشه سماق قاتق یکی از غذاهای مازندرانی است. مواد اولیه این خورش، سبزی خورشتی، لوبیا قرمز، غوره و سماق است. سبزی این خورش همانند قرمه سبزی شامل تره، جعفری، گشنیز و اسفناج است. در دستور پخت اصلی این غذا از سبزی مخصوص مرغ ترش که نوعی سبزی شمالی است استفاده می شود. این غذا را می توانید به عنوان ناهار یا شام همراه با نان یا برنج نوش جان کنید.

سماق یکی از اصلی ترین مواد این غذاست. دقت کنید که بیش از ۵ قاشق سماق در دستور تهیه این غذا استفاده نکنید چون باعث تلخ مزه شدن غذا خواهد شد. برای خوشمزه تر شدن خورش ترش سماق حتما از غوره استفاده کنید. اگر غوره نداشتید از مقدار زیادی آبغوره استفاده کنید. از دانه انار خشک شده می توانید برای تزئین روی غذا استفاده کنید.
سماق نوعی میوه قرمز و قهوه ای است. از سماق خشک و له شده به عنوان ادویه در انواع غذاها استفاده می شود. سماق سرشار از ویتامین c است که باعث شادی و نشاط پوست صورت می شود. از جوشانده برگ، ریشه و ساقه سماق برای درمان لکه های پوستی استفاده کنید. شست و شوی مرتب موها با دمنوش برگ درخت سماق باعث سیاه شدن موی سر می شود. سماق غنی از آنتی اکسیدان است که به فرآیند سم زدایی کبد چرب کمک بسیاری می کند. سماق کلسترول خون را کاهش داده و از بیماری های قلب و عروق جلوگیری می کند.

به دلیل خاصیت هضم کننده این ماده، سماق را به عنوان چاشنی و ادویه بر روی اکثر غذاها همانند سبزیجات، کباب ها، سالاد، پودینگ ها، ماهی و… می توانید استفاده کنید. اگر از طبخ و امتحان کردن غذاهای شمالی به خصوص غذاهای شگفت انگیز و لذیذ مازندرانی لذت می برید حتما به دستور پخت های کوکو باقلا، آش چهل گیاه، خورش ناردون و… سری بزنید.

خرید مواد اولیه این غذا از دیجی کالا