خوراک بادمجان با قارچ  یکی از خوشمزه ترین و راحت ترین غذاهای اصیل ایرانیه که طرفدارهای خیلی زیادی داره. همیشه نباید مواد اولیه غذاها گرون و جورواجور  باشه تا خوشمزه و لذیذ بشن، گاهی میشه با کمترین و ارزون ترین مواد اولیه هم خوشمزه ترین غذاهارو درست کرد، مخصوصا وقتی بادمجون و قارچ جزو مواد اولیه غذا باشن.

بادمجان از دسته صیفی جاتی هست که در تهیه انواع غذاها طرفدارهای زیادی داره. همیشه در دسترس بودن و راحتی پخت و سریع آماده شدن بادمجان از ویژگی هایی هست که انتخاب اون رو به عنوان یک گزینه خوب در اولویت قرار میده. خوراک ها و غذاهای بسیار معروفی که با بادمجان تهیه میشن (‌کشک بادمجان ، میرزا قاسمی ، یتیمچه  و …) معرف حضور همگی هستند ، اما گاهی با ایجاد تنوع می تونیم شکل و ظاهر جدیدتری رو برای میز یا سفره هامون ایجاد کنیم. ویژگی های زیاد بادمجان باعث تنوع غذایی اون میشه برای مثال انواع پخت بادمجان میتونه از روش های کبابی کردن ،‌ سرخ کردن ،‌ یا حتی بخار پز و آب پز کردن باشه .

از ویتامین های موجود در بادمجان می توان به ویتامین های گروهB ، ویتامین  Aو  Cو مواد معدنی مختلف از جمله کلسیم، فسفر، مس، گوگرد، منیزیم، پتاسیم و آهن اشاره کرد. بادمجان به دلیل ذخیره فیبر زیادی که دارد در پیشگیری و درمان سرطان روده بزرگ بسیار موثر است. این خوردنی هنگام عبور از روده ها مواد سمی و شیمیایی را جذب می کند و روده را از این مواد سرطان زا پاکسازی می کند.

بادمجان برای کاهش وزن نیز مفید است چون ذخیره فیبر بالایی دارد و ضمن ایجاد احساس سیری، انرژی بدن را نیز تامین می کند.

قارچ‌ها پروتئین  زیادی دارند اما نه به اندازه گوشت‌ها. با این وجود قارچ از لحاظ داشتن پروتئین گیاهی در سطح خوبی است، به همین دلیل به گیاهخواران توصیه می‌شود برای جبران کمبود پروتئین بدن‌شان در کنار سویا یا سایر منابع پروتئین گیاهی حتما از قارچ‌ها کمک بگیرند.

بتاگلوکان ترکیبی است که در بیشتر گونه‌های قارچ خوراکی پیدا می‌شود و به تقویت سیستم ایمنی کمک می‌کند، درنتیجه مقاومت بدن در مقابل بیماری‌ها و عوامل آلرژی‌زا بالا می‌رود. بتاگلوکان در قارچ‌هایی که کلاهک پهنی دارند بیشتر دیده می‌شود.

تهیه خوراک بادمجان و قارچ  بدلیل داشتن خاصیت آنتی اکسیدانی می تواند برای بدن شما بسیار مفید باشد با این حال بسیاری از مردم ایران آن را به صورت سرخ کرده میل می کنند که با توجه به حجم روغن مصرف شده برای سرخ کردن هر تکه بادمجان می توان گفت ، بادمجان سرخ شده به مانند سمی در بدن است .اما مصرف کبابی آن یک راه مصرف بصورت ایده آل است. همراه کردن قارچ به آن نیز می تواند اثر بخشی آن را چندین برابر کند.از انواع دیگر خوراک می توان به : خوراک شاهی پنیر ، خوراک مرغ پرتقالی ، بادمجان شکم پر و خوراک گوشت و بادمجان اشاره کرد.