اگر از آن مادرانی هستید که به دنبال یک میان‌ وعده مقوی برای کودکان دلبند خود هستید تهیه ی این میان وعده ی ساده را به شما پیشنهاد میکنم. توپک خرما و سویق مناسب برای سنین رشد و تقویت کودک و نیز خود سویق به عنوان دارو برای بسیاری از بیماری ها استفاده می شود. توپک خرما و سویق سرشار از انواع ویتامین ها، املاح معدنی و فیبر های طبیعی است و زمان مجاز برای مصرف خرما از نه ماهگی آغاز می شود. البته میزان استفاده از سویق در دوران بارداری، باید کنترل‌ شده باشد (برای مثال ناشتا دو قاشق غذاخوری) و مصرف بیش از حد سویق نیز می‌ تواند باعث اضافه وزن بیش از حد مادر و جنین او گردد. در طب سنتی سویق را برای مادران بارداری که از فقر آهن رنج می بردند، تجویز میکردند و سویق کمبود فولیک اسید خون را جبران می کند.

زمان مصرف سویق برای کودکان از شش ماهگی شروع می شود و شما می توانید سویق را با شیر گرم یا فرنی مخلوط کنید و به کودک بدهید.برای تهیه سویق های مختلف می توان از دانه‌های مختلف غلات، حبوبات و هسته میوه‌ها یا حتی از خود میوه‌ها و تره‌بارها، استفاده نمود. البته باید سویق مناسب برای کودک را خودتان تهیه یا آماده نمایید. برای مثال اگر کودک اضافه وزن دارد از سویق جو، که قوای کودک را زیاد می کند، و اگر کودک لاغر است از سویق گندم و از سویق سیب و انار ترش برای مهار شکم استفاده کنید. سویق عدس را برای تقویت معده و سویق نخود را برای افزایش تراکم استخوان کودک به کار می برند

سویق همان آرد تفت داده است که برای تهیه ی حلوا استفاده می شود. خودتان نیز می توانید سویق را در خانه درست کنید. به این صورت که یا اول دانه را آسیاب کرده و سپس تفت داده یا ابتدا دانه را تفت دهید و بعد از آن آسیاب کنید. البته برای دانه های سبوس دار مثل گندم و جو نمی توانید با وجود سبوس ها دانه ها را تفت دهید و به همین دلیل باید سبوس جدا شود و سپس سبوس و دانه جداگانه تفت داده شوند و آسیاب بشوند.

گرچه اکثر سویق ها آماده و تفت داده شده هستند و نیاز به تفت مجدد ندارند.

از انواع دیگر غذای کودک می توان به : شکلات صبحانه ، سوپ مرغ و سبزیجات و ساندویچ تن ماهی اشاره کرد.

خرید مواد اولیه این غذا از دیجی کالا