تاکو (taco) یک غذای محبوب و پرطرفدار مکزیکی است. تاکو انواع مختلفی دارد اما چیزی که در بین همه آن ها مشترک است نان ترتیلا است. نان ذرت یا ترتیلا شبیه نان لواش ایرانی است. برای تهیه یک تاکوی خوشمزه باید نان را به صورت استوانه درآورده و با مواد دلخواه سرو کنید. تاکو را می توان با انواع گوشت، مرغ، ماهی، میگو، ژامبون و سبزیجات سرو کرد. روی این غذا یک سس لذیذ نیز ریخته می شود که می تواند سس سالسا یا آووکادو نیز باشد.
تاکو این روزها در آمریکای شمالی بسیار محبوب شده است. تاکو با دست خورده می شود. در تهیه تاکو ماهی از ماهی تیلاپیا، خامه ترش، گشنیز خرد شده و روغن زیتون استفاده می شود. یکی از ویژگی های این غذای لذیذ این است که برای درست کردن آن لازم نیست یک سرآشپز حرفه ای باشید. گفته می شود که راز یک تاکوی معرکه استفاده از نان ترتیلای خوش طعم است. اگر نانی که از آن استفاده می کنید طعم خوبی نداشته باشد هر چقدر هم که مواد داخل تاکو را با دقت و به اندازه ریخته باشید تاکوی شما یک تاکوی بدمزه است!
در مکزیک از سس سالسا به عنوان چاشنی تاکو استفاده می شود. مواد اولیه این سس شامل گوجه فرنگی، پیازچه، سیر، گشنیز و فلفل سبز است. برای تهیه سس سالسای مخصوص تاکو باید پوست گوجه ها را با چاقو برش دهید و به مدت ۱۰ الی ۱۵ دقیقه در آبجوش قرار دهید. سپس آن ها را از آبجوش در بیاورید و داخل ظرفی حاوی یخ قرار داده و پوست آن ها را بگیرید.

گوجه فرنگی، سیر، پیاز چه ، گشنیز، فلفل قرمز نمک و فلفل سیاه را درون بلندر ریخته و حسابی با یکدیگر مخلوط کنید. سس آماده شده را مدتی در یخچال بگذارید تا طعم سس لذیذتر شود. از این سس روی نان ترتیلا، برگرها، پیتزا، استیک و… استفاده می شود.
اگر به غذاهای مکزیکی علاقه دارید دستور تهیه فاهیتای مرغ و پلو مکزیکی را از دست ندهید.

خرید مواد اولیه این غذا از دیجی کالا