اکبر جوجه، یکی از غذاهای سنتی مردم مازندران می باشد. در واقع اسم این غذا به لقب ابداع کننده آن یعنی آقای اکبر کلبادی نژاد برمی ‌گردد که در حال حاضر نیز در شمال کشور رستوران ها و شعبه های متنوع و زیادی دایر کرده است.

این غذای قدیمی و سنتی در اصل به شهرستان گلوکاه در مازندران برمی ‌گردد که به دلیل طعم خاص و منحصر به فردش خیلی سریع در میان شهرهای دیگر مد نظر قرار گرفته است. به گونه‌ ای که این غذای سنتی مازندران را می توانید حتی در اکثر شهرهای جنوبی نیز بیابید و از طعم لذیذ و خوشمزه آن لذت ببرید.

غذای اکبر جوجه اصل مازندران با جوجه مرغ درست می شود. به همین دلیل ممکن است که طعم این غذا در مازندران و رستوران های محلی شمال ایران، کاملاً متفاوت از سایر شهرهای ایران باشد. چرا که در اکثر شهرهای دیگر معمولاً از مرغ برای طبخ این غذا استفاده می کنند. به جرأت می ‌توان گفت که غذای اکبر جوجه نسبت به سایر غذاها و جوجه ها یک طعم متفاوت و خاصی دارد اگر طبق دستور پخت حرفه ‌ای و اصولی خودش طبخ و آماده شود طعم بی نظیری دارد. وجود زعفران و رب انار در سس مخصوص این غذا، طعم منحصر به فردش را دوچندان و خاص کرده است. چرا که سس رب انار مزه غذا را کاملاً متفاوت و طبق میل افرادی که غذاهای محلی را بسیار دوست دارند، می‌کند.

معمولاً غذای اکبر جوجه را با پلو زعفرانی میل می کنند. هرچند که این غذا در کنار پلو سفید نیز همان طعم خاص و به یاد ماندنی خود را دارد. اگر قصد سفر به شمال ایران را دارید، پیشنهاد می کنیم که حتماً این غذا را در یکی از رستوران های معروف شمال ایران امتحان کنید تا همیشه خاطره این سفر را در ذهن داشته باشید.

از دیگر غذاهای شمالی ایران می توان به پلو کدو حلوایی، ماهی مالاتا، مرغ ناردونی، خورش پرتقال با مرغ، شوید قورمه و خورش ترش سماق اشاره کرد.

خرید مواد اولیه مورد نیاز از دیجی کالا