آش گندم شیر یکی از غذاهای محلی و سنتی استان کرمان می باشد. این غذای خوشمزه را مردم کرمان اغلب در ماه رمضان و افطار میل می کنند. البته آش جزو خوراک های اصیل مردم ایران است که با توجه به فرهنگ هر شهر ایران، انواع مختلف و محلی آن در میان مردمان آن شهر مرسوم شده است.

آش گندم شیر یکی دیگر از انواع معروف و خوش طعم آش های ایرانی است. مواد این آش کمی با سایر آش ها متفاوت است. برای تهیه آن باید یکی از مواد اصلی یعنی گندم شیر محلی کرمان را به صورت جداگانه آماده کنید.

گندم شیر نیز یکی دیگر از خوراک های محلی کرمان است که مردم کرمان هم آن را به صورت جداگانه میل می کنند و بسیار مغذی و پرقوت است و هم آن را در برخی از غذاها مثل آش اضافه می‌کنند و در طبخ آن ها استفاده می کنند.

گندم شیر در واقع از مخلوط گندم و شیر با تعدادی ادویه به دست می آید که در اینجا برایتان توضیح می دهیم.طرز تهیه این خوراکی به این صورت است که شما گندم از قبل خیس خورده را به جای آب به همراه شیر می گذارید بجوشد در حین جوشیدن و پختن می توانید انواع ادویه های مورد نیاز همچون زعفران ، زرد چوبه، زیره سیاه، سیاه دانه، فلفل قرمز و یا هر ادویه دیگری که دوست دارید را به آن اضافه کنید و خوب با شیر و گندم مخلوط کنید و اجازه دهید تا تمامی شیر بخار شده و به خورد گندم برود در این مرحله گندم شیر شما آماده است که هم می توانید به همین صورت استفاده کنید و یا مثل غذای در این پست به آش اضافه کنید و طعم جدیدی از غذا را تجربه کنید.

از انواع دیگر آش های محلی ایران می توان به آش پرپوله، آش ماشاب، آش کدو حلوایی، آش قره قروت، آش آلو، اش گشنیز و آش ماسوآ اشاره کرد.

خرید مواد اولیه مورد نیاز از دیجی کالا

[psfw slug=”%d9%85%d8%ad%d8%b5%d9%88%d9%84%d8%a7%d8%aa-%d8%b9%d9%85%d9%88%d9%85%db%8c-%d9%85%d9%88%d8%b1%d8%af-%d9%86%db%8c%d8%a7%d8%b2″]