آش هالاو، یکی از معروف ترین آش های شهر سنندج می باشد. به دلیل کوهستانی و سرسبز بودن این منطقه، اکثر مردم سنندج تمایل به طبخ غذاهایی با سبزیجات محلی و خوشبو دارند. به همین دلیل در اغلب غذاهای محلی سنندج شاهد انواع سبزیجات معطر و مخصوص هستیم که آش هالاو نیز یکی از این انواع خوراک های خوشمزه است.

آش هالاو، این غذای محلی کردستان را مردم اکثرا در فصل های پاییز و زمستان تهیه می کنند. خواص این آش محبوب با انواع سبزیجات محلی و پرخاصیت، مورد توجه بسیاری از افراد در اقصی نقاط ایران قرار گرفته است. به همین دلیل شاهد طبخ آش هالاو با همان سبزیجات معطر خاص هر منطقه ایران در بین تمام اقوام و شهرهای گوناگون کشور هستیم.

به این آش اصیل سنندجی، آبگوشت غوره نیز می گویند. در واقع به این دلیل که در آش هالاو، آب غوره نیز می ریزند و معمولا با گوشت کوبیده و آب فراوان طبخ می شود، به این اسم معروف شده است. پیشنهاد می کنیم که حتما در این روزهای سرد پاییزی، آش هالاو را در منزل طبخ کنید و از طعم ترش و خوشمزه این آش محلی لذت ببرید.

چاشنی آب غوره علاوه بر خوش طعم کردن آش هالاو، مزایا و خواص بسیاری برای سلامتی بدن دارد. از جمله این مزایا می توان به افزایش اشتها، بهبود هضم غذا، تقویت سیستم گوارش و کبد و… اشاره کرد. اگر کودک شما نیز میل چندانی به غذا ندارد و بدغذا است، به جای استفاده از قرص های اشتهاآور می توانید کمی آب غوره را به عنوان چاشنی در کنار غذاها و به خصوص در سالاد استفاده کنید. آب غوره باعث تحریک اشتها و خوش طعم کردن غذاها می شود.

از انواع آش های محلی و معروف ایران می توان به آش ماشاب، بوغذا آشی، آش گشنیز، آش ترخینه، آش ماسوآ و آش پرپوله اشاره کرد.

خرید مواد اولیه مورد نیاز از دیجی کالا