آش از خوراک های اصیل و سنتی مردم ایران است که به صورت محلی و ویژه در هر منطقه و شهرهای ایران تهیه می شود،هر شهری در ایران به یک شکل خاص آش معروف می باشد. این معروفیت و محبوبیت طعم درمورد آش ماشاب نیز صدق می کند. آش ماشاب، از غذاهای سنتی و محلی شهر قم می باشد که البته طرز تهیه ساده و راحتی دارد.

هر کدام از مواد غذایی و به خصوص حبوبات خاص و مفیدی که در طرز تهیه این آش مخصوص استفاده می شود، فواید و خواص بسیار زیادی برای سلامتی دارد. به عنوان مثال ماده غذایی ماش از اصلی ترین مواد این آش است در عین کالری کمی که دارد بسیار پرخاصیت است. دانه های غنی ماش به علت داشتن ویتامین های A  و D که برای بدن ضروری می باشد موجب تقویت اعصاب و بهبود بینایی در فرد می شود.

به همین دلیل افرادی که در دوران رژیم لاغری هستند، حتما توصیه می کنیم که هفته ای ۲ بار از ماش استفاده کنند؛ چون ماش علاوه بر خاصیت های فراوانی که برای سلامتی دارد، غیرچاق کننده نیز می باشد. به همین دلیل نگرانی از بابت مصرف زیاد نخواهید داشت. در واقع آش ماشاب در میان مردم استان قم به عنوان یک آش سنتی و رژیمی معروف است. چرا که ماشاب یک نمونه کامل از خوراکی  های مقوی و به خصوص سرشار از فیبر بوده که طرفداران خاص و بسیاری نیز دارد.

البته این غذا به دلیل داشتن حداقل کالری به افرادی که اضافه وزن دارند نیز بسیار توصیه شده است. وجود ماش و پیاز که منبع مهم تامین فیبر در بدن هستند، در کنترل و پیشگیری بیماری هایی چون چربی خون و دیابت بسیار موثر هستند.

از دیگر انواع غذاهای معروف شهر قم می توان به ترش آبک، مغز آبک، ماش ماشک و آش ترخینه شیر اشاره کرد.