آش یکی از غذاهای سنتی ما ایرانیان به شمار می رود و یکی از معروف ترین این آش ها، آش سماق است که در شهرهایی همچون اصفهان و همدان تهیه می شود .اکثر ملت های جهان ما ایرانیان را به طبخ انواع آش های خوشمزه و خوش عطر می شناسند. . آش سماق از انواع غذاهای محلی شهر همدان است که در بین مردم این شهر محبوبیت ویژه ای دارد. دیگر شهرهای کشور نیز به دلیل طبخ آسان و طعم عالی آن را مورد استفاده قرار می دهند.
آش سماق یک نوع آشی سنتی محسوب می شود زیرا دارای مواد غذایی پر انرژی همچون حبوبات است که دارای ارزش تغذیه ای و خاصیت بسیار می باشد. آش سماق را می توان در وعده ناهار و همچنین شام میل کرد. ناگفته نماند که این آش به دلیل انرژی فراوان و آبکی بودنش، بهترین غذای مصرفی برای وعده افطار نیز به شمار می آید تا کمبود آب بدن در طی روز را جبران کند.
در مورد خواص سماق به کار رفته در این آش می توان گفت که سماق با طبع گرمی که دارد برای درمان بسیاری از بیماری ها و عفونت ها مفید می باشد. سماق با خاصیت فراوانی که دارد در غذاها و انواع سالادها به عنوان یک چاشنی طعم دهنده و مفید استفاده می شود. از خاصیت های درمانی این چاشنی معطر می توان به کاهش چربی خون، کاهش دیابت، سم زدایی بدن و نیز لاغری اشاره داشت. روش های پخت متفاوتی در شهرهای گوناگون برای آش سماق با توجه به نوع طبخ و مواد اولیه آن ذکر شده است که در این پست تلاش کرده ایم تا بهترین و در عین حال ساده ترین دستور را برای شما فراهم کنیم.
از نمونه آش های مشابه می توان به آش پرپوله ، آش زرشک ، آش چغندر و آش ترشی اشاره کرد.

خرید مواد اولیه مورد نیاز از دیجی کالا