آبگوشت بامیه از غذاهای محلی و اصیل استان ایلام می باشد که البته شهرت چندانی در سایر مناطق ایران پیدا نکرده است. وجود مواد سالم و ارزش غذایی هر یک باعث مفید و سالم بودن این غذای ایلامی شده است. به گونه ای که این غذا برای درمان دیابت و سایر بیماری ها نیز بسیار معروف می باشد.

این آبگوشت معمولا با گوشت گوسفندی تهیه می شود و طعم لذیذی دارد . اما مهمترین نکته آن در استفاده از بامیه است.شاید بامیه برای خیلی افراد طعم ناپسندی داشته باشد اما می توانید به راحتی طعم آن را جذاب کرده و از استفاده آن لذت ببرید.

بامیه از آن به عنوان «بمب خاصیت» یاد می شود، خطر ابتلا به بسیاری از بیماری ها و سرطان ها را بیش از آنچه فکرش را بکنید، کاهش می دهد و سیستم ایمنی بدن را قوی می کند، بامیه بهترین داروی قند است زیرا لوزالمعده را فعال می کند.  بامیه می تواند ناراحتی های روده و معده ازجمله زخم معده را درمان کند و این خوراکی با مزه سبز رنگ با قدرتی که دارد مفاصل را نرم می‌کند و از رماتیسم و آرتروز جلوگیری می کند.

وجود گوشت در این غذا که به عنوان ماده اصلی نیز می باشد، باعث طبخ غذایی مفید و سالم و سرشار از فیبر شده است. همچنین در مورد بامیه نیز باید بگوییم که این گیاه خواص و فواید بسیاری برای سلامتی داشته و جزو گیاهان معروف خطه جنوب می باشد. بامیه حاوی ویتامین، مواد معدنی و فیبر می ‌باشد که باعث کاهش قند خون و کلسترول شده و از بروز یبوست پیشگیری می کند. همچنین پتاسیم و کلسیم موجود در بامیه منجر به جلوگیری از فشار خون و پوکی استخوان می شود.

از انواع دیگر آبگوشت می توان به آبگوشت کشک، آبگوشت بادمجان، آبگوشت لیمو عمانی، آبگوشت به، آبگوشت بوقلمون اشاره کرد.

خرید مواد اولیه مورد نیاز از دیجی کالا