مجله غذالند » ۷ خوراکی سرشار از کربوهیدرات که حتما باید آن ها را بشناسید

۷ خوراکی سرشار از کربوهیدرات که حتما باید آن ها را بشناسید

درباره کربوهیدرات ها، حقایق زیادی وجود دارد که شاید از آن ها بی اطلاع باشید. در واقع کربوهیدرات ها، همان قند، فیبر و نشاسته موجود در سبزی ها، میوه ها، غلات و فراورده های لبنی هستند. کربوهیدرات ها اگر به اندازه مصرف شوند، جایگاه مهمی در رژیم غذایی سالم دارند. کربوهیدرات ها یکی از درشت مغذی ها به حساب می آیند، این به معنای آن است که کربوهیدرات ها یکی از سه راه مهم ساختن انرژی برای بدن به حساب می آیند. برای کسانی که قصد لاغر کردن خویش را دارند نیز کربوهیدرات ها بسیار مفید فایده هستند، چرا که باعث می شوند پروتئین به عنوان منبع انرژی بدن مصرف نشود و این به معنای آن است که سوخت و ساز چربی ها فعال می شد. در ادامه این مقاله قصد داریم شما را با ۷ خوراکی سرشار از کربوهیدرات که حتما باید آن ها را بشناسید آشنا کنیم. با ما تا انتها همراه باشید.

در هر ۱۸۵ گرم برنج قهوه ای ۱۴۳ گرم کربوهیدرات وجود دارد. برنج قهوه ای یکی از منابع غنی از لیگنان های گیاهی به حساب می آید. این مواد گیاهی می توانند در برابر بیماری های قلبی از شما مراقبت کنند. همچنین برنج قهوه ای از منیزیوم و سلنیوم غنی است و هر دو این مواد مانند لیگنان های گیاهی از قلب دربرابر بیماری ها مواظبت می کنند. برنج قهوه ای همچنین کلسترول را می کاهد و احتمال ابتلا به دیابت را کم می کند.

در هر ۱۷۰ گرم گندم سیاه ۱۲۲ گرم کربوهیدرات وجود دارد. باک ویت، دوازده آمینو اسید دارد که باعث تامین انرژی، رشد مناسب و تولید ماهیچه در بدن می شود. گندم سیاه همچنین حاوی فیبر است که باعث پیشگیری از مشکلات گوارشی می شود.

در هر ۱۸۴ گرم لوبیا قرمز ۱۱۳ گرم کربوهیدرات وجود دارد. لوبیا قرمز قادر است خطر بیماری های قلبی را کاهش دهد. یکی از دلایل این موضوع این است که لوبیا قرمز بدون این که روی کلسترول خوب تاثیر بگذارد، می تواند سطح کلسترول بد را پایین بیاورد. لوبیا قرمز ترکیباتی به «مهار کننده های آلفا» دارد که از جذب و تجزیه نشاسته پیشگیری می کنند. این به معنای آن است که مانع اضافه وزن می شود.

در هر ۱۹۲ گرم عدس، ۱۱۵ گرم کربوهیدرات وجود دارد. عدس از پروتئین غنی است، پس اگر از آن دسته کسانی هستید که گیاه خوار هستند و به پروتئین بیشتری نیاز دارند، بهتر است عدس را در رژیم غذایی تان جای دهید. عدس علاوه بر پروتئین و کربوهیدرات، دارای فیبر، فولیک اسید و پتاسیم است که همه از مواد مغذی مفید برای بدن به حساب می آیند. عدس می تواند جایگزین مناسبی برای گوشت باشد.

  • کینوآ

در هر ۱۷۰ گرم کینوآ ۱۰۹ گرم کربوهیدرات وجود دارد. کینوآ به عنوان یک دانه کامل، از فیبر، پروتئین و آهن سرشار است. پروتئین کینوآ می تواند به ترمیم و تولید سلول های جدید کمک کند. آنتی اکسیدان هایی که در کینوآ وجود دارند برای کند کردن روند پیری و پیشگیری از آسیب های سلولی بسیار مفید هستند.

در هر ۱۵۶ گرم جو دوسر ۱۰۳ گرم کربوهیدرات وجود دارد. همچنین این عنصر غذایی از آنتی اکسیدان نیز غنی است. جو دو سر تولید نیتریک اکسید را بالا می برد و این کار باعث کاهش فشار خون می شود. همچنین سرشار از بتاگلوکان است که نوعی فیبر قابل حل به حساب می آید. بتاگلوکان کلسترول را پایین می آورد و به کاهش وزن کمک می کند.

در هر ۱۲۰ گرم آرد گندم کامل ۸۷ گرم کربوهیدرات وجود دارد. آرد گندم کامل، یکی از منابع عالی فیبر به حساب می آید و به همین دلیل قادر است از بیشتر مشکلات گوارشی، از جمله سرطان روده بزرگ جلوگیری کند. آرد گندم کامل، به علاوه از ویتامین های گروه B و فولات غنی است. به همین دلیل است که در مقایسه با آرد سفید از شهرت بهتری برخوردار است.


ارسال تظر

استفاده از مطالب سایت سرزمین غذا فقط برای مقاصد غیر تجاری و با ذکر منبع بلامانع است.