مجله غذالند » ۶ مورد از خواص بی نظیر خاکشیر که می تواند در زندگی تاثیر گذار باشد

خاکشیر سرزمین غذا

۶ مورد از خواص بی نظیر خاکشیر که می تواند در زندگی تاثیر گذار باشد

چند روزی است که در ماه مبارک رمضان قرار گرفته ایم و نیاز به پیدا کردن یک نوشیدنی مفید و خوش طعم که در عین حال به ماندگاری آب در بدن و سهل کردن روزه داری کمک کند احساس می شود. برخی از نوشیدنی ها مانند محلول لیمو ترش و آب، عرق کاسنی و خاکشیر می توانند برای حل مشکل تشنگی در زمان روزه داری به کمک روزه دار ها بیایند. در این مقاله از سایت آشپزی غذالند سعی داریم تا با خواص خاکشیر بیشتر آشنا شویم.

خیلی از ما از بزرگتر های خود، درباره خاکشی که اکثر مردم آن را با نام خاکشیر می شناسند شنیده ایم، مثلا این که می گفتند خاکشیر صفرابر و ضد عطش است. اما کمتر کسانی از ما هستند که از خواص معجزه آسای خاکشیر با خبر باشند، خواصی که می توانند یک زندگی را دگرگون کنند.

از جمله خواص خاکشیر می توان به این موارد اشاره کرد:

  • جلوگیری از دل ضعفه

در ایام ماه مبارک رمضان و طول فصل تابستان ممکن است کسانی دچار دل ضعفه شوند، برای حل این مشکل کافی است خاکشیر را با عسل مخلوط کرده و بنوشند. برای درست کردن آب عسل باید هر یک لیتر آب با یک کیلو عسل جوشانده شود.

بعد از مدتی جوشیدن، مقداری کف روی آن تشکیل می شود که لازم است دور ریخته شود، عسل وقتی حرارت می بیند بعضی از ویتامین های خود را از دست می دهد اما این ترکیب می تواند به راحتی دل ضعفه شما را بهبود ببخشد.

  • استفاده از خاکشیر ناشتا وزنتان را افزایش می دهد.

مصرف خاکشیر با شیر قبل از صبحانه، به کسانی که قصد دارند وزن خود را اضافه کنند توصیه می شود. با این کار می توان بدون استفاده از مکمل های غیر بهداشتی به درمان لاغری به مرور زمان پرداخت. اگر شیری که استفاده می شود تازه و طبیعی باشد تاثیر این نوع درمان بیشتر هم می شود.

  • بهبود لک های پوستی

نوشیدن خاکشیر با ترنجبین برای از بین بردن لک های صورت بسیار مفید است. استفاده از این محلول بعد از مدت سه هفته نتیجه خواهد داد.

  • رفع بوی بدن دهان

افزایش خلط بلغم در بدن باعث ایجاد بوی بدی در دهان می شود و رها شدن از شر این موضوع، کار ساده ای نیست. برای رفع این مشکل کافی است که هر روز ترنجبین به اندازه ۵ تا ۶ ساعت در آب خیسانده شود و پس از صاف کردن با دو قاشق خاکشیر مخلوط گردد و سپس میل شود. این شربت باعث می شود تا اخلاط ناسالم و بلغم اضافه کم کم دفع شوند و بوی بد دهان از بین برود.

  • رفع شوره مو

نوشیدن خاکشیر و ترنجبین به مدت سه هفته، پوست را روشن می کند و همچنین نوشیدن دو تا سه لیوان از آن در روز، با اصلاح مزاج، شوره و خارش سر را از بین می برد.

  • کمک به رفع تشنگی

وقتی درباره رفع احساس تشنگی صحبت می کنیم، منظورمان رفع نیاز بدن به آب نیست، بلکه تنها منظورمان این است که پس از خوردن این نوشیدنی احساس تشنگی در افراد مدتی از بین می رود یا به تاخیر می افتد. خاکشیر دانه هایی دارد که آب را درون خود ذخیره می نمایند و در دستگاه گوارش به تدریج آب را به بدن تحویل می دهند و مدت زیادی احساس تشنگی را از فرد می گیرند، از این رو مصرف شربت خاکشیر را هنگام سحر توصیه می کنند.

خاکشیر با وجود تمام این خاصیت هایی که بازگو کردیم، ممکن است برای برخی مضر باشد، به طور مثال مصرف زیاد خاکشیر به افرادی که به ورم یا زخم معده، روماتیسم و آرتروز دچارند توصیه نمی شود. همچنین بهتر است که به کودکان زیر سه سال تنها آب خاکشیر رد شده از صافی داده شود. همچنین مصرف خاکشیر برای کسانی که طبع سرد دارند باید حتما با عسل و عرق نعنا همراه باشد.


ارسال تظر

استفاده از مطالب سایت سرزمین غذا فقط برای مقاصد غیر تجاری و با ذکر منبع بلامانع است.