مجله غذالند » ۵ کلید طلایی درباره رژیم غذایی سالم در طول زندگی

5 کلید طلایی درباره رژیم غذایی سالم در طول زندگی

۵ کلید طلایی درباره رژیم غذایی سالم در طول زندگی

 

خوردن غذا، تنها برای سیر کردن شکم و رفع گرسنگی نیست، بلکه داشتن یک رژیم غذایی سالم، می تواند به حفظ سلامت بدن و پیشگیری از ابتلا به انواع بیماری ها از قبیل، چاقی، بیماری های قلبی، دیابت، انواع مختلف سرطان و… کمک کند. برای انتخاب یک رژیم غذایی سالم باید عوامل زیادی از جمله سن، میزان فعالیت جسمی و همچنین نوع مواد غذایی را در نظر گرفت. اخیرا مطلبی از طرف مرکز اطلاع رسانی سازمان جهانی بهداشت منتشر شد که در آن به نکاتی طلایی برای یک رژیم غذایی سالم در طول زندگی اشاره داشت. مادر این مقاله قصد داریم به تبیین این ۵ نکته کلیدی برای شما مخاطبان عزیز سایت غذالند بپردازیم.

مصرف مواد غذایی متنوع

بدن انسان بسیار پیچیده است و هیچ ماده غذایی نمی تواند به تنهایی تمام مواد مغذی را که بدن برای ادامه فعالیت در بهترین عملکرد به آن ها نیاز دارد تامین کند. پس در یک رژیم غذایی سالم باید انواع مختلفی از مواد غذایی وجود داشته باشد که بتواند به حفظ قدرت بدنی و سلامت جسم و روان کمک کند.

کاهش میزان نمک مصرفی

یکی از فاکتورهای اصلی خطرزا درباره بیماری های قلبی نمک است. مصرف زیاد نمک می تواند فشار خون را بالا ببرد و سبب بروز بیماری های قلبی و حتی سکته مغزی شود. بسیاری از مردم جهان بیش از اندازه نیازشان نمک مصرف می کنند و طبق آمار به صورت میانگین مصرف نمک روزانه افراد بیش از دوبرابر مقدار توصیه شده سازمان جهانی بهداشت است. علاوه بر اینکه مواظب این هستید که نمک اضافی به غذایتان اضافه نکنید، باید مواظب خوراکی های فراوری شده و آماده هم باشید.

کاهش مصرف برخی از چربی ها و روغن ها

وجود چربی در رژیم غذایی ضروری است ولی زیاده روی در مصرف چربی ها خطر ابتلا به چاقی، بیماری های قلبی و سکته مغزی را بالا می برد. خطرناک ترین انواع چربی ها، چربی ها ترانس هستند که مصرف بیش از اندازه آن ها خط ابتلا به بیماری های قلبی را افزایش می دهد.

محدود کردن مواد قندی

دندان ها اولین جایی هستند که از مصرف زیاد مواد قندی آسیب می بینند. علاوه بر این مواد قندی سبب ابتلا به چاقی و پیشرفت بیماری هایی مانند دیابت نیز می شود و می تواند عامل بسیاری از مشکلات جسمی و مزمن باشد.

خودداری از مصرف الکل

مصرف الکل می تواند سبب بروز مشکلات کبدی، سرطان، بیماری های قلبی و بیماری های روانی شود. به این علل است که در هیچ رژیم غذایی سالمی مصرف الکل توصیه نمی شود.


ارسال تظر

استفاده از مطالب سایت سرزمین غذا فقط برای مقاصد غیر تجاری و با ذکر منبع بلامانع است.