آشپزی در سرزمین غذا

مجله غذالند » ۱۰ غذای محبوب شب عید در شهر های مختلف

۱۰ غذای محبوب شب عید در شهر های مختلف

حدودا یک ماه تا عید باقی مانده است و کم کم همه در حال آماده شدن برای مهمانی های نوروزی هستند، خانه تکانی ها در حال انجام است و آجیل و شیرینی هم خریداری می شود. در گذشته مردم هر شهر غذای بخصوصی را آماده می نمودند و شب عید تمام فامیل دور هم آن غذای خوشمزه را نوش جان می کردند. اگرچه رسوم اینچنینی این روز ها کمرنگ شده است اما ما در این مقاله قصد داریم ۱۰ غذای محبوب شب عید در شهر های مختلف را به شما مخاطبان عزیز سایت غذالند معرفی کنیم. تا انتها با ما همراه باشید.

در خیلی از شهر های ایران، از رشته پلو به عنوان غذای محبوب شب عید یاد می شود. ان غذا، یکی از غذاهای اصیل ایرانی در شهر های تهران، اراک، کرمانشاه و آذربایجان است. رشته پلو یکی از لذیذترین پلوهای مخلوط است که وجود دارچین و کره به طعم و مزه آن جلا می بخشد. در این غذا از رشته پلویی، کشمش پلویی، برنج، زغفران و برنج مرغ هم استفاده می شود.

 10 غذای محبوب شب عید در شهر های مختلف

دلمه برگ مو و دیگر انواع دلمه، معمولا در شهرهای آذربایجان، به عنوان غذای شب عید در روز های اول سال تهیه می شود. این غذا مربوط به کشور های مدیترانه ای است ولی در کشور های مختلف، تفاوت های اندکی در محتوایات دلمه وجود دارد. شاید علت این که این غذا در روز های نخستین فروردین مورد توجه قرار می گیرد این است که در فصل بهار برگ مو های تازه در بازار یافت می شود.

 10 غذای محبوب شب عید در شهر های مختلف

  • کوفته محلی

کوفته محلی، در شب های عید در استان چهارمحال بختیاری پخته می شود. از مواد اصلی که در طبخ این غذا استفاده می شوند می توان به گوشت گوساله، برنج، سبزیجات معطر و آلو های محلی اشاره کرد. این غذا علاوه بر چهارمحال بختیاری در کرمانشاه هم محبوبیت دارد.

  • کلم پلو

یکی دیگر از غذاهای خوشمزه شب عید که قصد داریم خدمتتان معرفی کنیم، کلم پلوی شیرازی است. این غذا در شیراز محبوبیت خاصی دارد و به صورت سنتی تهیه می شود. در طبخ این غذای لذیذ  از برنج، کلم و کوفته ریزه به همراه سبزی مخصوص و سبزیجات مختلف استفاده می شود.

 10 غذای محبوب شب عید در شهر های مختلف

  • خورش قیمه خراسانی

در بعضی از شهرهای خراسان، مردم سبزی پلو با ماهی را در شب عید و خورش قیمه به همراه رشته پلو را در روز اول سال نو میل می کنند. قیمه یکی از غذاهای اصیل ایرانی است که رنگ و بوی آن به اندازه طعم و مزه اش عالی می باشد.

  • خورش سبزی

غذاهایی که با نوعی سبزی پخته می شوند، به ویژه قرمه سبزی در اکثر شهر ها، شب عید مورد استقبال زیادی قرار می گیرند. بعضی ها معتقدند با خوردن خورش های حاوی سبزی در شب عید، سالی سبز و خرم خواهند داشت.

 10 غذای محبوب شب عید در شهر های مختلف

در شهر همدان، غذای محبوب شب عید، نوعی آبگوشت و کوفته می باشد. در تهیه کوفته آن از خرما، گردو، آلو، پیاز سرخ شده، ادویه های معطر و تخم مرغ استفاده می شود. مصرف این غذا با ترشی لذت چشیدن طعم دلپذیر آن را دو چندان می کند.

  • ماهی با رشته پلو یا زعفران پلو

مردم زنجان، مثل خیلی از شهر های ایران، ماهی را خیلی دوست دارند و برای شب عید، آن را با رشته پلو یا زعفران پلو میل می کنند. شاید علت محبوبیت ماهی برای شب های عید این باشد که عده ای معتقدند نیروی حیات بخش دریا، در موچودات دریایی وجود دارد.

به خاطر وجود دریای خزر و وفور انواع ماهی ها در شهرهای شمالی، ماهی یکی از وعده های غذایی مردم بویژه در شب های عید است. مردم مازندران در شب عید با سبزی پلویی به همراه یک ته چین خوشرنگ و ماهی از خود پذیرایی می نمایند.

در گیلان، محبوب ترین غذای شب عید، ترشی تره با ماهی است. معمولا ترشی تره با سبزی های محلی، سیر و تخم مرغ محلی پخته می شود، این خورش که عطر و رنگ دل انگیزی دارد با کته و ماهی بسیار دلپذیر می شود. ترشی تره از غذاهایی است که هم می توان با نان و هم با برنج آن را مصرف کرد.

 10 غذای محبوب شب عید در شهر های مختلف


نظر بدهید

استفاده از مطالب سایت سرزمین غذا فقط برای مقاصد غیر تجاری و با ذکر منبع بلامانع است.