مجله غذالند » ۱۰ خاصیت لیمو شیرین که حتما باید آن ها را بخوانید

۱۰ خاصیت لیمو شیرین که حتما باید آن ها را بخوانید

لیمو شیرین یکی از میوه های پاییزی است که علاوه بر مزه بسیار خوش طعمش دارای خواص زیادی نیز می باشد. این میوه گونه ای از لیمو است که شیرین و درشت است. شاید اولین چیزی که با شنیدن نام این میوه در ذهنتان تداعی می شود زمستان باشد و سرماخوردگی اما باید بدانید این میوه به جز مفید بودن برای سرماخوردگی فواید دیگری نیز دارد.

  • لیموشیرین یکی از میوه هایی است که دارای مقدار زیادی پتاسیم می باشد. پتاسیم از ترکیب هایی است که باعث پیشگیری از بیماری های قلبی می شود و بین آب و الکترولیت های بدن تعادل ایجاد می کند.
  • اسیدفولیکی که در لیموشیرین موجود است از میوه های دیگر بیشتر می باشد و می تواند در پیشگیری از کم خونی نقش موثری ایفا کند. افرادی که به کم خونی مبتلا هستند، به خصوص کم خونی که مربوط به اسیدفولیک می شود، بهتر است این میوه را در برنامه غذایی خود قرار دهند.
  • این میوه به علت دارا بودن کلسیم، می تواند از بروز پوکی استخوان به ویژه در زنان جلوگیری کند.
  • یکی دیگر از خواص لیموشیرین اثر مفید آن رومعده است. هضم بهتر دستگاه گوارش، خنثی شدن مقداری از اسید معده، جلوگیری از تخمیر غذا در معده و پیشگیری از نفخ معده از خواص لیموشیرین بر معده هستند. از همین روست که پزشکان مصرف روزانه لیموشیرین را به مبتلایان به ناراحتی های معده توصیه می کنند.
  • آب، بخش زیادی از لیموشرین را تشکیل می دهد، این باعث می شود لیموشیرین دارای خواص ادرارآوری و ملین بودن نیز باشد. آب فراوان این میوه تب و دمای بدن را نیز کاهش می دهد و از این جهت در هنگام سرماخوردگی و آنفولانزا مفید است.
  • لیموشیرین دارای آنتی اکسیدان فراوانی است و از این رو به رفع تصلب شرائین و بیماری های قلبی عروقی کمک می کند. آنتی اکسیدان ها همچنین در پیشگیری از سرطان نیز موثرند.
  • لیموشیرین، دارای مقدار زیادی اسید سیتریک و ویتامین ث می باشد. شما می توانید با خوردن دو عدد لیموشیرین متوسط در روز ویتامین C مورد نیاز روزانه بدنتان را تامین کنید. نکته دیگری که درباره لیموشیرین باید گفت این است که گوشت این میوه به همراه پوست داخلی دارای ۷۷ میلی گرم ویتامین ث است. این یعنی پوست داخلی این میوه دارای ۲۰ میلی گرم ویتامین ث است.
  • لیموشیرین غنی از انواع ریزمغذی های مفید مانند سلنیوم و ویتامین های گروه ب است. این مواد و عناصر رادیکال های آزاد را در نواحی آسیب دیده معده به حداقل می رسانند.
  • جذب بیشتر آهن و کاهش بروز حساسیت ها از دیگر خواص ویتامین ث موجود در لیموشیرین هستند. لیموشیرین به علت این که می تواند جذب آهن را افزایش دهد از کمبود آهن در بدن جلوگیری می کند.

لیموشیرین مزه ای تلخ نیز دارد که علت آن وجود عناصری به نام نارنجین و لیمونین است. هرچه مواد قلیایی در یک میوه بیشتر باشد، مزه آن بیشتر رو به تلخی می رود. این مورد مشروط بر این است که میوه باز شود و در معرض هوای آزاد قرار بگیرد. لیمونین و نارنجین با اکسیژن سبب تلخ شدن مزه میوه خواهد شد. در میان مرکبات، نارنج و لیمو دارای این ویژگی هستند اما میوه ای که شیرین تر است، درجه تلخی بالاتری هم دارد.


ارسال تظر

استفاده از مطالب سایت سرزمین غذا فقط برای مقاصد غیر تجاری و با ذکر منبع بلامانع است.