مجله غذالند » سپندارمذگان چه روزی است؟

سپندارمذگان عشق ایرانی 29 یهمن 5 اسفند

سپندارمذگان چه روزی است؟

واقعا منظور از سپندارمذگان چیست؟چرا به این نام خوانده شده است ؟ چه اتفاقی در این روز افتاده است که به این نام معروف شده است ؟ این سوالات و خیلی سوالات دیگر ما را بر آن داشت تا تارخچه ای از این روز بزرگ که از قدیم در ایران باستان وجود داشته است را برایتان بازگو کنیم.
متاسفانه چند سالی است که با هجوم فرهنگ غربی به کشورمان آداب و رسوم آن کشورها بر تاریخچه و سنت های مردم ایران قالب شده است ، در صورتی که مردم ایران دارای سنت هایی بسیار زیباتر از کشورهای غربی دارند.سپندارمذگان یکی از این روزهای خوب ما ایرانیان است که تقریبا در حال به فراموشی سپردن است.حال در اینجا ما می خواهیم شما را با این فرهنگ غنی ایرانی آشنا کنیم.
متاسفانه همه اطلاعات کافی در مورد ولنتاین و حوادث مربوط به آن روز و آنهک چه چیزی باید بخرند را دارند اما کمتر کسی است که درمورد سپندارمذگان اطلاعات کافی داشته باشد. کمتر کسی است که بداند در ایران باستان، نه همچون رومیان از سه سده پس از میلاد، بلکه از بیست سده پیش از میلاد، روزی به نام «روز عشق» بوده است. این روز که اسپندگان یا سپندارمذگان یا اسپندارمذگان نام داشت برای گرامیداشت و ستایش از زنان و مادران بوده است.سپندارمذگان دارای نامهای دیگری همچون اسفندگان و مژده گیران نیز هست.این جشن در روز ۵ اسفند هر سال برگزار می شده است.ایرانیان باستان روز ۵ اسفند را روز بزرگداشت زن و زمین می دانستند.در ایران باستان هر روز از امهای سال نامی برای خود داشتند مثلا روز اول ماه به نام اهورا مزدا، روز دوم به نام بهمن یعنی تندرستی، اندیشه روز سوم اردیبهشت یعنی بهترین راستی و پاکی، روز چهارم شهریور به معنی شاهی و فرمانروایی آرمانیو و روز پنجم سپندارمذ بوده است. سپندارمذ فرنام (لقب) ملی زمین است. یعنی گستراننده ، پاک و فروتن. زمین نماد عشق است چون با فروتنی و گذشت به همه عشق می ورزد. زشت و زیبا را به یک چشم می نگرد و همه را چون مادری در دامان پر مهر خود پناه می دهد. از این رو در فرهنگ باستان اسپندارمذگان را به عنوان نماد عشق می پنداشتند.در حال حاضر عده ای روز عشق ایرانی را ۲۹ بهمن و عده ای دیگر آن را روز ۵ اسفند می دانند و علت این اختلاف تغییر در تقویم ایرانی است که در زمان ابوریحان بیرونی اتفاق افتاده است.
صحبت درباره سپندارمذگان آنقدر زیاد است که شاید لازم باشد مقاله ای بسیاری در مورد این روز نوشته شود .حال قضاوت با شماست که روزی که نماد زمین و محبت است را روز عشق بنامیم یا روزی که فردی در آن کشته می شود.


یک نظر
amin

۲۹ بهمن, ۱۳۹۶ @ ۱۱:۱۶ ق٫ظ

Reply

امروز همه جور تبلیغاتی در خصوص ولنتاین و جشن های غربی انجام میشه در صورتی که اگر در فرهنگ خودمون دقیق بشیم منشا و منبع کلیه این رسم و رسوم از ایرانی و آرایی بوده . ممنون بابت مطلب ارزشمندی که در این خصوص نوشتید.

ارسال تظر

استفاده از مطالب سایت سرزمین غذا فقط برای مقاصد غیر تجاری و با ذکر منبع بلامانع است.